• یکشنبه ۲۳ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۷
  • دسته بندی : اجتماعي
  • کد خبر : 984-9214-5
  • خبرنگار : 11
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مشاهده یک گونه پرنده حمایت شده برای نخستین بار در تالاب گندمان چهارمحال و بختیاری

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری از مشاهده و شناسایی 8 قطعه اردک مرمری برای اولین بار در تالاب گندمان شهرستان بروجن در این استان خبر داد.
به گزارش ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری - شهرام احمدی با اعلام این خبر اظهار کرد: اردک مرمری با نام علمی  (Marmaronetta angustirostris) پرنده‌‌ای است از تیره اردکیان و از راسته غازسانان که برای نخستین بار هشت قطعه از این گونه کمیاب در تالاب گندمان توسط محیط بان مشاهده شده است.
وی افزود: جمعیت این پرنده در سطح جهانی رو به کاهش است و لحاظ درجه حفاظتی IUCN در ردیف گونه‌های آسیب‌پذیر قراردارد که در ایران این گونه در زمره‌ پرندگان حمایت شده محسوب می‌شود.
احمدی تاکید کرد: مشاهده این گونه در تالاب نشان دهنده وضعیت مطلوب زیستگاهی تالاب گندمان است که موجب جذب گونه‌های با ارزش و با اهمیتی مانند این گونه شده است.
 وی گفت: اردک مرمری پرنده ای است که طول بدن این گونه 38 تا 41 سانتی‌متر است، اردکی است کوچک جثه، که از خوتکا کمی بزرگتر با پرو بال قهوه‏ای تیره و روشن مشخص با طرح مرمری، لکه تیره بیضوی شکل در اطراف چشم دیده می‏شود، سر بزرگ و گردن درازتر از خوتکا و در زمان پرریزان پر و بال متفاوتی با سایر فصول ندارد، سطح پشتی این پرنده به رنگ سبز مایل به خرمایی است که در ناحیه شانه‌اش لکه بلوطی رنگی دیده می‌شود و سر، گردن و قسمت بالای سینه‌اش سیاه است، به جز یک نوار پهن سفید که از ناحیه چشم شروع و در طرفین گردن امتداد پیدا کرده و به سفیدی سطح شکمی می‌پیوندد.
وی بیان کرد: این پرنده زیبا بسیار آرام و بی صدا است و معمولا به صورت جفتی و در لا به لای نیزارها زندگی کرده و در ارتفاعات پایین شروع به پرواز می کند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خاطرنشان کرد: این پرنده بیشتر در مجاورت آب‌های شیرین دیده می‌شود و مناطق پرگیاه را به فضاهای باز ترجیح می‌دهد، همچنین در تالاب‌ها و در طول سواحل رودخانه‌ها نزدیک به آب آشیانه می‌سازد.
احمدی گفت: تالاب‌های بین‌المللی چغاخور و گندمان در شهرستان بروجن، مهم‌ترین زیستگاه پرندگان تالابی و گونه‌های مهاجر در چهارمحال و بختیاری هستند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: