• یکشنبه ۲۳ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۱
  • دسته بندی : اجتماعي
  • کد خبر : 984-9114-5
  • خبرنگار : 11
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

ایسنا از دلایل تصادفات جاده‌ای در چهارمحال و بختیاری گزارش می‌دهد؛

پیچ‌وخم‌های پر دردسر!

بخش مهمی از تلفات رانندگی مربوط به جاده‌های برون‌شهری است که از مهم‌ترین دلایل آن می‌توان به سرعت بالای خودروها، بُعد مسافت، خستگی و خواب‌آلودگی رانندگان اشاره کرد اما این موضوع در استان چهارمحال و بختیاری کمی متفاوت است، با توجه به توپوگرافی و ناهمواری‌های موجود در این استان، جاده‌ها و راه‌های ارتباطی و مواصلاتی استان عمدتاً دارای پیچ و خم‌های زیاد، سربالایی و سراشیبی بسیاری بوده که این امر منجر به افزایش نقاط حادثه‌خیز و پر تصادف شده است.
 
نامناسب بودن وضعیت جاده‌ها، نداشتن ایمنی کامل خودروها و کافی نبودن قوانین بازدارنده راهنمایی و رانندگی از دیگر دلایل مؤثر در افزایش تصادفات جاده‌ای محسوب می‌شوند.
در کشورهای توسعه‌یافته بر اساس استفاده از فناوری‌های جدید، آمار تصادفات و تلفات آن تا حد زیادی کاهش یافته اما در ایران هنوز تلفات ناشی از تصادفات رانندگی از عوامل مهم مرگ و میر در کشور محسوب می‌شود، بنابراین مقوله ایمنی در جاده‌های کشور از اهمیت مضاعفی برخوردار است که باید در صدر اولویت‌های برنامه‌ریزان حمل و نقل واقع شود.
سرهنگ غلامعلی نوربخش رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی چهارمحال و بختیاری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، در خصوص آمار تصادفات جاده‌ای استان، با اشاره به اینکه طی سه ماه ابتدای امسال مجموع تصادفات در محورهای چهارمحال و بختیاری ۷۰ درصد افزایش داشته است، اظهار کرد: در این مدت تصادفات فوتی نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد کاهش، جرحی ۱۴ درصد کاهش و تعداد تصادفات خسارتی ۱۰۰ درصد افزایش داشته است.
وی افزود: عمده‌ترین علت تصادفات جاده‌ای در استان تخطی از سرعت مطمئنه بوده و پس از آن، انحراف به چپ و عدم توجه به جلو گزارش شده است.
سرهنگ نوربخش با اشاره به اینکه طی این مدت ۶۵ درصد تصادفات مربوط به خودروی سواری بوده است، تصریح کرد: در تصادفات سواری، ۳۲ درصد مربوط به پژو و ۲۸ درصد تصادفات مربوط به پراید بوده است.
همچنین داود مهدوی، استادیار گروه جغرافیا و برنامه‌ریزی روستایی دانشگاه پیام نور شهرکرد، با اشاره به اینکه تصادفات جاده‌ای یکی از بزرگ‌ترین موانع موجود در رشد و توسعه صنعت حمل و نقل هر کشوری محسوب می‌شود، اظهار کرد: شناسایی صحیح نقاط حادثه‌خیز و رفع و اصلاح سانحه‌خیزی در این نقاط، از اولویت‌های مسئولان راه در جهت تأمین ایمنی جاده‌ها بوده که لازم است این کار به صورت علمی، مبتنی بر اصول پذیرفته شده جهانی و متناسب با اقلیم و شرایط کشور صورت گیرد تا نتیجه مطلوبی حاصل شود.
استادیار دانشگاه پیام‌نور شهرکرد تصریح کرد: جاده جز مهمی از اجزا و عناصر سیستم حمل و نقل یک کشور محسوب می‌شود و به نسبت جایگاه و نقشی که در این سیستم ایفا می‌کند، می‌تواند در بهبود حمل و نقل یا کندی آن و حوادث موجود در آن نقش ویژه‌ای داشته باشد، بنابراین نقش ویژه و تعیین کننده در کاهش یا افزایش تصادفات دارد.
وی خاطرنشان کرد: جاده‌هایی که مطابق با استانداردهای جهانی و علمی احداث شده‌اند و اصول ایمن‌سازی در آن‌ها به طور کامل رعایت شده باشد، علاوه بر کاهش تصادفات منجر به ایجاد راحتی و آرامش خاطر در میان رانندگان می‌شود و تا حد زیادی می‌تواند از تأثیرات مخرب سایر عوامل مذکور نیز بکاهد، و بالعکس آن نیز می‌تواند رخ دهد، چنانچه در بسیاری از جاده‌های استان یا کشور شاهد نمونه‌های زیادی از این دست هستیم.
این مدرس دانشگاه در ادامه افزود: نقاط حادثه‌خیز را می‌توان به دو صورت شناسایی و رفع کرد، روش اول نیازمند انجام اقدامات اصلاحی و تعمیرات یا تجهیزات بوده که به کمک آمار تصادفات و طی یک فرایند نظام‌مند و با استفاده از یک کارشناس صاحب صلاحیت، نقایصی که منجر به ایجاد یا افزایش تصادفات می‌شود شناسایی و برطرف خواهد شد.
وی ادامه داد: روش دوم بر اساس آمار و اطلاعات تصادفات و میزان حادثه‌خیزی و بنا به تعریف هر کشوری از میزان حادثه‌خیز بودن راه‌های ارتباطی می‌توان به شناسایی، اولویت‌بندی و رفع این نقاط اقدام کرد.
مهدوی در خصوص وضعیت جاده‌های چهارمحال و بختیاری، گفت: با توجه به توپوگرافی و ناهمواری‌های موجود در چهارمحال و بختیاری، جاده‌ها و راه‌های ارتباطی و مواصلاتی استان عمدتاً دارای پیچ و خم‌های زیاد، سربالایی و سراشیبی بسیاری بوده که این امر منجر به افزایش نقاط حادثه‌خیز و پر تصادف در استان شده است.
وی بیان کرد: عوامل مؤثر بر کاهش نقاط حادثه‌خیز به موقعیت مکانی، شرایط جاده به لحاظ فنی و انسانی، عملکرد و میزان تردد و نیز نقش و اهمیت جاده مواصلاتی در سیستم حمل و نقل در سطح استانی و کشوری بستگی داشته که تعدد تصادفات و شدت آن‌ها در هر نقطه متفاوت است.
این مدرس دانشگاه گفت: آموزش و اطلاع‌رسانی مستمر قوانین راهنمایی و رانندگی، استاندارد سازی و ایمن‌سازی محورهای ارتباطی شامل روشنایی مناسب، نصب تجهیزات و علائم موردنیاز همچون گاردریل، علائم و سرعت‌گیرها یا تعریض کردن این نقاط، شناسایی، تحلیل فضایی و اولویت‌بندی نقاط پر تصادف در ارتباط با حجم تردد و میزان استفاده کنندگان و.... می‌تواند در کاهش تعداد نقاط پر تصادف نقش شایانی داشته باشد.
وی تاکید کرد: اصولاً اگر هر فعالیت و برنامه‌ای مبتنی بر مدیریت و تصمیم‌گیری‌های علمی و صحیح باشد، با موفقیت به اتمام رسیده یا انجام می‌شود.
مهدوی افزود: بر این اساس اگر نقاط پر تصادف به درستی شناسایی و مدیریت و تصمیم‌گیری‌های علمی، کارشناسانه و فنی دقیق اخذ و اجرا شود، قطعاً تأثیر بسیار زیادی در جلوگیری از وقوع حوادث و تصادفات در این نقاط خواهد داشت.
وی با بیان اینکه قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی در راستای ایجاد و حفظ نظم در جامعه تبیین شده‌اند، تصریح کرد: این قوانین همانند سایر قوانین حقوقی و کیفری هم دارای جنبه سلبی و بازدارندگی و هم جنبه ایجابی هستند، ولی با نگاهی به رشد حوادث رانندگی سال‌های اخیر در کشور، به خوبی ناکارآمدی قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی موجود احساس می‌شود، گرچه افزایش حوادث رانندگی صرفاً به ناکارآمدی قوانین رانندگی بر نمی‌گردد، بلکه عوامل دیگری همچون جاده، انسان و وسیله نقلیه نیز هرکدام سهم ویژه‌ای در این زمینه دارند.
مهدوی گفت: از سال ۸۹ که تغییراتی در قوانین راهنمایی و رانندگی ایجاد شد، تصادفات و تخلفات به صورت مقطعی کاهش یافت، گرچه به مرور زمان تصادفات و تخلفات رانندگی افزایش یافته است.
وی با اشاره به اینکه بی‌توجهی به قوانین رانندگی می‌تواند تبعات مالی و جانی برای رانندگان و سایر افراد داشته باشد، بیان کرد: بایستی همانند سایر قوانین کشوری با رانندگان متخلف برخورد جدی و عملی همانند جریمه بالا برای متخلفان، تشویق رانندگان بانظم، زندان و یا سلب برخی امتیازات یا مسئولیت اجتماعی صورت گیرد، همچنین استفاده از تجارب سایر کشورها نیز می‌تواند در این زمینه راهگشا و مفید واقع شود.
گزارش از: زهرا صفری دهکردی
انتهای پیام
 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: