• چهارشنبه ۵ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۸
  • دسته بندی : اقتصادي
  • کد خبر : 984-484-5
  • خبرنگار : 11
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

300 هکتار از باغات حاشیه زاینده‌رود در معرض خطر آفت زنجره

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: 300 هکتار از باغات حاشیه زاینده‌رود در معرض خطر آفت زنجره قرار دارند.

فرشید شبانی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – اظهار کرد: آفت زنجره مناطق جنوب غرب و مرکز کشور را درگیر کرده ولی تاکنون در چهارمحال و بختیاری طغیان نکرده است.

وی افزود: این آفت نوعی آفت مرتعی است که بیشترین آلودگی، مربوط به باغاتی است که در کنار مراتع قرار گرفته‌‎اند، زیرا 50 درصد این افت بر روی گیاهان مرتعی و گون‌ها متمرکز است.

شبانی گفت: خسارت این آفت مربوط به زمان تخم‌ریزی حشره نر بر روی شاخه درختان جوان است که با گرم شدن هوا، فعالیت آن‌ها افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: در صورتی که کشاورزان بر روی شاخه درختان تخم‌ریزی آفت زنجره را مشاهده کردند، باید شاخه را هرس و اقدام به آتش زدن آن کنند تا جمعیت این آفت به نوعی برای سال‌های آتی کاهش یابد، زیرا اگر تخم بر روی زمین بیفتد به مدت چهار سال از شیره گیاهی درخت تغذیه و به ریشه آسیب می‌زند.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان خاطرنشان کرد: برای کنترل این آفت باید سم‌پاشی در نهالستان‌ها و باغات استان انجام شود.

وی بیان کرد: 300 هکتار از باغات حاشیه زاینده‌رود در معرض خطر آفت زنجره قرار دارند و خسارت این آفت به درختان جوان موجب خشکیده شدن شاخه درخت از محل تخم‌ریزی می‌شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: