• چهارشنبه ۲۲ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۰
  • دسته بندی : اجتماعي
  • کد خبر : 983-6414-5
  • خبرنگار : 70
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رنج کودکان کار...

کودکان کاری که سر هر چهارراه گل می‌فروشند و شیشه اتومبیل‌ها را پاک می‌کنند. کودکانی هستند که باید بازی و تحصیل کرده اما جبر زمانه سبب شده به این کار روی آورند.

همه ما روزانه کودکانی را می‌بینیم که به دلیل فقر و یا بدسرپرستی در سطح شهر دست فروشی می‌کنند. بسیاری از آنان سعی دارند تا حس ترحم را در دل مردم بیدار کنند تا شاید شهروندی از آن‌ها خرید کند اما کم نیستند افرادی که یا با بدرفتاری و یا بی‌توجهی این کودکان را از خود طرد می‌کنند.

آرزو محمودیان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری -  با تبیین واژه «کودکان کار»، اظهار کرد: این اصطلاح به کودکان کارگری اطلاق می‌شود که به صورت مداوم و پایه‌ای به خدمت گرفته می‌شوند به طوری که از رفتن به مدرسه و سایر موهبات دوران کودکی بازمی‌مانند و سلامت جسمی و روحی آن‌ها همواره در خطر است.

محمودیان با اشاره به عوامل گسترش پدیده کودکان کار، تصریح کرد: فقر و عقب‌ماندگی اقتصادی خانواده، محیط عاطفی نامناسب خانوادگی، آسیب‌پذیری خانواده، اعتیاد و مهاجرت از مهم‌ترین این عوامل هستتد.

کارشناس ارشد مشاوره در دانشگاه شهرکرد با اشاره به آسیب‌های اجتماعی که کودکان کار متحمل می‌شوند، گفت: این کودکان از آسیب‌پذیرترین قشر جامعه‌اند و همواره در معرض خطراتی چون اعتیاد، انواع خشونت‌های خانوادگی و اجتماعی مانند خودزنی، خودکشی، قتل، تجاوز و ...، ابتلا به بیماری‌های جسمی و جنسی، افسردگی و سایر آسیب‌ها قرار دارند.

کارشناس ارشد مشاوره در دانشگاه شهرکرد با تأکید بر نقش سازنده برخورد و تعامل مثبت مردم با این کودکان، بیان کرد: مردم باید حساب این کودکان را از متکدیان و مجرمان جدا کنند، از تحقیر و سرزنش این کودکان بپرهیزند، این کودکان را در مشاغل پرخطر به کار نگمارند و از تفاخر و خودنمایی و یا کمک مستقیم پولی به این کودکان پرهیز کنند.

محمودیان به راهکارهای کاهش آمار کودکان کار و خیابانی اشاره کرد و افزود: توانمندسازی این کودکان و خانواده‌هایشان مهم‌ترین کاری است که باید در این زمینه صورت بگیرد و در این راستا همکاری نهادهای دولتی و مردمی مرتبط با این امر، بسیار مهم و راهگشاست.

وی نقش مشاور و مددکار اجتماعی را نیز در این خصوص یادآور شد و گفت: مهم‌ترین وظیفه مشاور در کنار نگهداری این کودکان در مراکز مرتبط مانند مراکز ۲۱ تا ۴۵ روزه، همانا ارجاع دادن آن‌ها و خانواده‌هایشان به نهادها و سازمان‌های متولی دیگر است.

کارشناس ارشد مشاوره در دانشگاه شهرکرد خاطرنشان کرد: ارجاع این کودکان به مراکز نگهداری شبانه‌روزی بلندمدت و میان‌مدت، تخصیص بسته‌های حمایتی مادی و معنوی، ارجاع به مراکز خدمات بهداشتی-درمانی و ارائه خدمات آموزشی، فرهنگی و ... از مهم‌ترین وظایف مشاور و مددکار اجتماعی در قبال این کودکان است.

به گزارش ایسنا، در چهارمحال و بختیاری ۱۰۳ کودک کار شناسایی شده‌ است که از این تعداد، ۷۸ نفر پسر و ۲۳ دختر هستند.
 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: