• دوشنبه ۱۳ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۵
  • دسته بندی : علمي و آموزشي
  • کد خبر : 983-886-5
  • خبرنگار : 11
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

پیش‌بینی شناسایی 132 هزار نفر مبتلا به فشارخون در چهارمحال و بختیاری

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری گفت: طبق برآوردها از جمعیت 482 هزار و 447 نفری بالای 30 سال سن استان، بایستی حدود 132 هزار نفر بیمار مبتلا به فشارخون در استان شناسایی شود، در حال حاضر 50 هزار نفر به سامانه مربوطه مراجعه و به ثبت رسیده است که از این تعداد 670 نفر از آن‌ها دارای فشارخون خون بالا بودند.
به گزارش ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – سید راشد جزایری 13 خردادماه در نشست خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات استان، با اشاره به اینکه از سال 2016 حدودا یک‌سوم جمعیت ایران مبتلا به فشارخون بودند، اظهار کرد: دلایل راه‌اندازی کمپین «بسیج ملی کنترل فشارخون» این است که بالغ بر 15 میلیون نفر در کشور دارای فشارخون هستند.
وی با اشاره به اینکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با هدف شناسایی و کنترل فشارخون بالا اقدام به این بسیج کرده است، گفت: در چهارمحال و بختیاری بیش از 40 دستگاه برای این بسیج اعلام آمادگی کرده و به این کمپین پیوسته‌اند.
جزایری بیان کرد: ارزیابی، شناسایی، مراقبت و درمان از فرایندهای بسیج ملی کنترل فشارخون است و هدف شناسایی، گردآوری اطلاعات، پردازش اطلاعات و در نهایت تحلیل اطلاعات و داده‌ها است.
وی اندازه‌گیری فشارخون افراد 30 سال به بالا حداقل به میزان 50 درصد در کشور و عملیاتی شدن آن در استان بیش از 90 درصد، شناسایی افراد با احتمال فشار خون بالا، افزایش آگاهی در خصوص عوامل اصلی فشارخون بالا در افراد بالای 30 سال را از اهداف اختصاصی این طرح برشمرد.
جزایری بیان کرد: افزایش آشنایی افراد بالای 30 سال از پیامدهای اصلی فشارخون، افزایش آگاهی افراد از میزان فشارخون طبیعی خود، اندازه‌گیری فشارخون زنان باردار مخصوص زنان باردار کمتر از 30 سال، اندازه‌گیری فشارخون افراد بالای 30 سال برای بیماران مبتلا به بیماری کلیوی، سکته قلبی، سکته مغزی و دیابت از دیگر اهداف اختصاصی بسیج ملی کنترل فشارخون است.
وی اضافه کرد: ارزیابی بسیج ملی کنترل فشارخون در بستر شبکه‌های بهداشت و درمان، در بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و داروخانه‌های تحت نظر دانشگاه علوم پزشکی، بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های سایر سازمان‌ها، در ایستگاه‌های ثابت، موقت و سیار، در محل‌های کار و کارگری و ادارات دولتی و خصوصی توسط تیم‌های سیار صورت می‌گیرد.
رئیس مرکز بهداشت استان بیان کرد: وزارتخانه بهداشت با توجه به جمعیت استان 155 ایستگاه ثابت و موقت را برای این کار پیش‌بینی کرده که از 18 خردادماه پایگاه‌ها دایر می‌شود و در حال حاضر ایستگاه‌ها در بستر شبکه‌های بهداشت و درمان و مراکز دولتی دانشگاه فعال است.
وی گفت: طبق برآوردها از جمعیت 482 هزار و 447 نفری بالای 30 سال سن استان، بایستی حدودا 132 هزار نفر بیمار مبتلا به فشارخون شناسایی شود، در حال حاضر 50 هزار نفر به سامانه مربوطه مراجعه و به ثبت رسیده است که از این تعداد 670 نفر از آن‌ها دارای فشارخون خون بالا بودند.
جزایری اظهار کرد: با توجه به بافت روستایی شهرستان اردل بیشترین مراجعه از طریق خانه‌ها و مراکز بهداشتی با 36.5 درصد مربوط به این شهرستان و کمترین با 9.5 درصد مربوط به شهرکرد بوده است.
وی با بیان اینکه توجه عمده این طرح به شهرهای بالای 20 هزار نفر جمعیت است، تصریح کرد: تاکید وزارتخانه بر حاشیه شهرها است که باید مردم حاشیه شهرها را به سمت مراکز و پایگاه‌ها ترغیب کرد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی استان گفت: تا روز گذشته 63 ایستگاه استان به کمپین فشارخون پیوستند.
وی خاطرنشان کرد: بالغ بر 525 واحد دانشگاهی و 55 ایستگاه ارزیابی ثابت، موقت طرح «بسیج ملی فشار خون» را در استان انجام می‌دهند که از 55 ایستگاه، 20 ایستگاه در مرکز استان است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: