• سه شنبه ۱۳ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۷
  • دسته بندی : اجتماعي
  • کد خبر : 979-7314-5
  • خبرنگار : 70
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

اجتماعی شدن «ایدز» در دستور کار قرار گیرد

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با اشاره به اینکه اجتماعی شدن ایدز را باید در دستور کار قرار داد، تصریح کرد: دستگاه‌های اجرایی مانند زندان‌ها و شوارای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر تا حدودی و بسیار اندک با دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد همکاری دارند و تعدادی از دستگاه‌های اجرایی نیز فعالیت اندک و تعدادی نیز به طور کلی غایب هستند که باید همکاری بین‌بخشی بیشتر شود تا اجتماعی شدن ایدز محقق شود.
به گزارش ایسنا - منطقه چهارمحال و بختیاری- سید راشد جزایری 13 آذرماه در همایش روز جهانی مبارزه با ایدز با اشاره به هفته ایدز از 8 تا 14 آذرماه، اظهار کرد: این هفته فرصت مغتنمی است تا اقدامات و دستاوردهای این حوزه را تشریح کرده و به تازه‌های علمی و فنی این بیماری پرداخته شود.
وی با بیان اینکه چهارمین برنامه ملی استراتژی کشوری HIV  تدوین شده است، افزود: هدف این برنامه رساندن شیوع این بیماری در جمعیت عمومی و معتادان به کمتر از 15 درصد، در گروه‌های در معرض خطر به کمتر از پنج درصد، سالم بودن نوزادان متولد از مادران مبتلا به میزان 96 درصد و مرگ ناشی از این بیماری به 20 درصد است.
جزایری گفت: نخستین گام آموزش و اطلاع رسانی است که باید برای تمام گروه‌ها صورت گیرد و اکنون به دلیل کاهش سن ابتلا که اکنون 20 سال است بایستی آموزش‌ها از دوره اول متوسطه آغاز شوند.
وی بیان کرد: سازمان انتقال خون کشور اعلام کرده که اخیرا در پایش انجام شده انتقال HIV  از طریق فرآورده‌های خونی بیش از 96 درصد کنترل شده است.
وی در خصوص مراقبت و درمان افراد مبتلا به  HIV گفت: در کشور 57 درصد و در استان 96 درصد از افرادی که به درمان متصل شدند، پاسخ مثبت دریافت کردند.
رئیس مرکز بهداشت استان بیان کرد: براساس برنامه ملی استراتژی کشوری HIV، تعدادی از دستگاه‌های اجرایی، همکار دانشگاه علوم پزشکی در کنترل این بیماری هستند و در حال حاضر تعاملات دستگاه‌ها کافی نیست و به صورت جزیره‌ای عمل می‌شود که این دستگاه‌ها گاها در موضوعات فنی کمک کرده و کمتر در مسائل راهبردی مشارکت دارند.
جزایری با اشاره به اینکه اجتماعی شدن ایدز را باید در دستور کار قرار داد، تصریح کرد: دستگاه‌های اجرایی مانند زندان‌ها و شوارای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر تا حدودی و بسیار اندک با دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد همکاری دارند و تعدادی از دستگاه‌های اجرایی نیز فعالیت اندک و تعدادی نیز به طور کلی غایب هستند که باید همکاری بین‌بخشی بیشتر شود تا اجتماعی شدن ایدز محقق شود.
وی تصریح کرد: در حال حاضر در کشور 59 هزار و 531 نفر به ایدز مبتلا هستند اما تاکنون 40 درصد معادل 24 هزار و 860 نفر از این افراد شناسایی شدند که از این تعداد 50 درصد تحت مراقبت و حدود 12 هزار نفر تحت درمان قرار دارند.
جزایری خاطرنشان کرد: در حال حاضر در استان با توجه به برنامه ملی استراتژی کشوری HIV ، مشکل اصلی شناسایی مبتلایان است که باید اقدامات لازم را لحاظ کرده و بیشتر در این حوزه تلاش شود.
سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد خاطرنشان کرد: شناسایی مبتلایان به HIV  در کشور 15 درصد و در استان 6.6 درصد است.
وی اجتماعی نشدن بیماری ایدز، عدم همکاری دستگاه‌های اجرایی که شرکای اصلی دانشگاه علوم پزشکی در کنترل این بیماری هستند، روند افزایش ایدز در کشور و روند افزایشی ابتلا زنان و کودکان  که در حال نزدیک شدن به تعداد مردان مبتلا است را از چالش‌های بیماری ایدز برشمرد.
جزایری فرهنگ و قومیت در ایران که هرکدام چالش خاص خود را دارند، ناکافی بودن سازمان‌های مردم نهاد در بیماری ایدز که باید در زمینه بیماری ایدز تشکیل شوند و تعدد نگرش در بیماری ایدز را از دیگر چالش‌های مبتلایان به این بیماری عنوان کرد.
وی بیان کرد: اکنون اطلاع رسانی و آموزش در جامعه درخور نیست و هنوز ملاحظاتی رعایت می‌شود اما باید حتی آمار محرمانه را گفت تا بدانیم کجا ایستادیم و باید برای کنترل و پیشگیری از این بیماری تلاش شود.
جزایری گفت: در طرح تحول نظام سلامت مشوق‎‌‌هایی برای شناسایی افراد مبتلا به ایدز قرار داده شده که در استان به افراد شناسایی کننده مبتلایان به ایدز، مبلغ 500 هزار تومان داده خواهد شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: