• چهارشنبه ۷ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۷
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 979-587-5
  • خبرنگار : 11
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

بهبود وضعیت اقتصادی موجب سوق دادن جامعه به سمت امور فرهنگی می‌شود

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد گفت: به دنبال بهبود وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت فرهنگی نیز بهبود می‌یابد و از این طریق جامعه به سمت امور فرهنگی نظیر کتاب و کتابخوانی سوق داده می‌شود.
محمد حکیم‌آذر در گفت و گو با خبرنگار ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – با اشاره به اینکه بعد از ظهور اسلام در ایران تولیدات علمی بسیار مورد توجه دانشمندان ایرانی قرار گرفت، اظهار کرد:  ایرانیان از دوره اسلامی، نسبت به تولید کتاب، ترجمه آثار فلاسفه، حکمای یونان و ابداع مکاتب فکری اهتمام زیادی داشتند، به گونه ای که می‌توان ادعا کرد که کتاب، مطالعه و تولید کتاب از دیرباز در ایران سابقه جدی داشته است.
وی افزود: دیدگاه فردی که اهل کتاب باشد، نسبت به خود، دنیا و محیط پیرامون تغییر می‌کند و خزانه واژگان قدرتمند در او شکل می‌گیرد. افزایش دایره واژگان، تسلط بر زبان و منطق قوی در ایجاد ارتباط با سایر افراد کمک بسیاری می‌کند و این ارتباط موجب پیشرفت می‌شود.
حکیم‌آذر گفت: توسعه واژگان سبب موفقیت‌های بسیاری در زندگی می‌شود و این امر در نحوه تربیت فرزندان نیز تاثیرگذار است.
وی بیان کرد: دیدگاه کودکی که در خانواده کتابخوان رشد می‌کند با کودکی که هرگز با کتاب سر و کار ندارد، قابل مقایسه نیست.
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد با اشاره به ضرورت جدی گرفتن و درک بحث کتاب و کتابخوانی در خانواده، تصریح کرد: مشکلات اقتصادی از عوامل فقر مطالعه است و جامعه‌ای که رفاه اقتصادی نداشته باشد وضعیت مطالعه در آن مطلوب نخواهد بود.
وی اضافه کرد: به دنبال بهبود وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت فرهنگی نیز بهبود می‌یابد و از این طریق جامعه به سمت کتاب و کتابخوانی سوق داده می‌شود.
حکیم‌آذر گفت: مسئولان استانی نباید تنها با برگزاری نمایشگاه کتاب به شکل فعلی دلخوش باشند بلکه باید در گزینش ناشران و کیفیت آثاری که عرضه می‌کنند جدیت به خرج دهند، اگر ناشران خوب به نمایشگاه کتاب استان دعوت شوند، قطعا استقبال بیشتری از این امر صورت می‌گیرد.
این استاد دانشگاه بیان کرد: نمایشگاه‌های کتابی که در سطح استان برپا می‌شود عمدتاً نمایشگاه جزوه‌های درسی است و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر دستگاه‌ها باید برای این معضل راهکار مناسبی پیدا کنند و این امر را جدی بگیرند.
وی گفت: پیشنهاد می‌شود سال آینده ورود کتاب‌های کمک درسی و جزوه‌های درسی به نمایشگاه کتاب استان ممنوع شود و اگر لازم باشد نمایشگاهی جداگانه برای آن دسته از شبه‌ناشران ترتیب داده شود.
 
 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: