• شنبه ۵ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۴
  • دسته بندی : اقتصادي
  • کد خبر : 978-1414-5
  • خبرنگار : 35
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس مرکز آمار ایران:


حرکت‌های لاک پشتی و زیکزاکی اقتصاد مقاومتی را عملیاتی نمی‌کند

رئیس مرکز آمار ایران گفت: اقتصاد مقاومتی کتاب و شعر خواندن نیست بلکه عمل کردن است که هر فردی در حوزه کاری خود وارد عمل شود زیرا حرکت‌های لاک پشتی و زیکزاکی اقتصاد مقاومتی را عملیاتی نمی‌کند بلکه به تصمیمات پایدار نیاز است .
به گزارش ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری - امیدعلی پارسا پنجم آبان‌ماه در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان، اظهار کرد: چهارمحال و بختیاری در دوازده ماه گذشته در نرخ تورم نقطه‌ای در کشور رتبه پنجم و در نرخ تورم ماهانه رتبه بیستم را دارد .
وی افزود: هزاران مشکل را نمی‌توان به اقتصاد مقاومتی ارتباط داد و هدف از تشکیل این جلسات حل گره‌هایی است که به دلیل اختلافات بخشی بین دستگاه‌های مختلف به هر دلیل مانده است و ارزش دارد که کار کارشناسی عمیق صورت گیرد تا کارها جلو رود .
پارسا با اشاره به بستن چاه‌های غیرمجاز در استان قزوین، گفت: چهار تا پنج برابر یک دشت ممنوعه به یک دشت فشار آمده بود که نسخه کارشناسی عالمانه را جمع کردیم و در شورای تامین استان قزوین مصوبات لازم انجام شد و با همکاری متولیان مربوطه اقدامات مناسبی انجام شد .

وی گفت: در کلان کشور در زمینه اقتصاد مقاومتی ارزیابی‌هایی در حال انجام است، ادامه داد: 142 شاخص در بُعد رشد پویای اقتصادی و تاب آوری اقتصاد که این دو مدل با این شاخص‌ها در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تصویب شده است و گزارش تمام ابعادی که آیا اقتصاد تاب آور می‌شود یا نه و آیا رشد اقتصادی داریم یا نه، در حال تهیه شدن است .
پارسا با بیان اینکه تمام اقتصاد مقاومتی شامل دو زیرشاخه رشد اقتصادی پویا و تاب آوری اقتصادی است، تصریح کرد: در دو بُعد تاب آوری اقتصادی و رشد اقتصادی پویا در مجموع جمع بندی انجام شده از سال 84 تا 94 روند کاهشی دارد و از 94 به بعد روند افزایشی داشته است اما هنوز به نسبت چیزی که باید باشند و توقع داریم پایین است .
وی اضافه کرد: در اقتصاد دانش بنیان روند صعودی است و از عدد پایینی در سال 84 شروع شده و در سال 91 به ماکسیمم خود و از همین سال رشد دانش بنیان شدن اقتصاد، روند کاهش دارد اما در مجموع این روند رو به افزایش است .
پارسا با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی با بخشنامه و جلسات اداری عملیاتی نمی‌شود، این موارد لازم است اما باید از دل بجوشد و ساز و کارها و نظام انگیزشی لازم در کنار آن باشد تا اتفاقات مطلوبی رخ دهد، ادامه داد: مطابق فرمایش مقام معظم رهبری بدون مدیر جهادی متعهد و مدبر ممکن نیست و مدیر متخصصی نیاز دارد که بی قید و شرط ، با شور و شوق از خود شروع کند و وظایف را انجام دهد و کارها پیش. ببرد .
وی با اشاره به  تغییر و تحولات و فشارهای بیرونی در چهارمحال و بختیاری، گفت: این استان نوع دیگری از مدیریت را می‌طلبد و با مدیریت روزمرگی و محافظه کاری و جمع کردن مستندات اداری، بار به سامان نمی‌رسد.
پارسا ادامه داد: نسخه اقتصاد مقاومتی نسخه رستگاری و توسعه پایدار کشور است که به محیط زیست، اقتصاد، درآمد و جامعه و اعتماد عمومی و پایداری اجتماعی توجه دارد .
وی تاکید کرد: هر استان باید حداکثر مسائل استان را در داخل استان خود رفع کند و مدیران دستگاه‌های اجرایی باید در حوزه کاری خود چند مسئله مهم را حل کند و باید باور کرد که بسیاری از مشکلات ما ناشی از کم بودن هماهنگی‌ها است .
پارسا اظهار کرد: مدیران دستگاه‌های اجرایی استان ها باید پروژه‌هایی که گره‌گشا است و به دلیل عدم هماهنگی، قفل شده در ستاد اقتصاد مقاومتی آورده تا با کمک ستاد اقتصاد مقاومتی حل شود .
رئیس مرکز آمار ایران گفت: فرمانداران شهرستان‌های مختلف نیز در جایگاه خود باید بتوانند مسائلی را حل کنند .
وی با بیان تجربه موفق راه‌اندازی باشگاه‌های سرمایه‌گذاری در استان قزوین، گفت: بخش خصوصی برای توانمند شدن باید با هم یکپارچه شوند و بسیاری از آنان لای چرخ دنده‌های دستگاه‌های اداری ما گیر کردند که در سیستم بروکراسی اداری ما مسائل بسیاری وجود دارد .
 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: