• سه شنبه ۹ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۱
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 975-287-5
  • خبرنگار : 70
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

شهركرد به عنوان «شهر ملي نمد» ثبت شد

مديركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری گفت: شهركرد به عنوان «شهر ملي نمد» ثبت شد.
به گزارش ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری - بهمن عسگري سوادجاني اظهار كرد: در نشست شوراي راهبردي انتخاب شهرها و روستاهاي ملي با توجه به قابليت‌ها و ظرفيت‌هاي هنر دستي نمدمالي و قدمت ديرينه اين هنر در چهارمحال و بختياري، پرونده شهركرد به عنوان «شهر ملي نمد» از سوي معاونت صنايع دستي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري كشور در ساختمان كوشك (دفتر غرب آسيا) بررسي پس از تاييد اعضاء ثبت شد.
وي افزود: نمد چهارمحال و بختياري داراي نشان يونسكو و نشان ملي مرغوبيت صنايع دستي ايران است.
عسگري سوادجاني تصريح كرد: اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري چهارمحال و بختياري به دانشگاه شهركرد پيشنهاد كرده تا نسبت به ايجاد و راه‌اندازي رشته تحصيلي نمد در دانشكده هنر اين دانشگاه اقدام كند.
وي بيان کرد: هم اينك 250 كارگاه كوچك و 15 كارگاه بزرگ توليد نمد در چهارمحال و بختياري با اشتغالزايي مستقيم براي 500 نفر فعال است.
مديركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اضافه كرد: سالانه 40 تن انواع محصولات نمدي در اين استان توليد مي‌‍شود كه قابليت افزايش تا 50 تن را دارد.
وي عنوان کرد: از اين ميزان توليد سالانه 15 تن برابر 250 هزار دلار توليدات نمدي از چهارمحال و بختياري به خارج از كشور صادر مي‌شود.
عسگري سوادجاني توليد محصولات نمدي چهارمحال و بختياري را به دو روش سنتي و نوين اعلام و خاطرنشان كرد:‌ امروزه در بخش توليد نمدهاي نوين به علت نوآوري و كاربردهاي مختلف افزون بر 40 نوع محصول نمدي توليد و روانه بازار مصرف مي‌شود.
وي ادامه داد: ‌بسياري از توليد كنندگان نمد در چهارمحال و بختياري داراي تحصيلات دانشگاهي در رشته‌هاي طراحي و صنايع دستي و برخي نيز تحصيلات غيرمرتبط دارند.
مديركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اضافه كرد:‌ توليد كنندگان محصولات نمدي استان رقابت مطلوب و سالمي در ارائه توليدات خود دارند.
وي يادآور شد: با توجه به بررسي‌هاي علمي صورت گرفته محصولات نمدي علاوه بر هنر دستي داراي ويژگي‌هاي خاص براي كاربرد در حوزه پزشكي و صنعت خودرو است.
عسگري سوادجاني اظهار كرد:‌ هنر نمدمالي به واسطه وجود دام فراوان و توليد پشم زياد به عنوان ماده اوليه توليد اين هنر دستي قدمت ديرينه و طولاني در چهارمحال و بختياري دارد.
افزوده مي شود در صورت توجه مسئولان مربوطه به ويژه شهرداران،‌ اعضاي شوراهاي اسلامي و فعالان مديريت شهري مي توان با نامگذاري ميادين، خيابان ها، كوچه ها و طراحي،‌ ساخت و نصب المان هاي مرتبط با هنر دستي نمدمالي مي توان زمينه ثبت شهركرد به عنوان "شهر جهاني نمد" را فراهم كرد.
 
 
 
 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: