• چهارشنبه ۳ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۶
  • دسته بندی : اقتصادي
  • کد خبر : 975-684-5
  • خبرنگار : 11
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی چهارمحال و بختیاری:

افزایش جمعیت بیکار زیبنده استان نیست / نرخ بیکاری ۲۲.۸ درصد رسید

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی چهارمحال و بختیاری گفت: همه ما متولی ایجاد اشتغال هستیم بنابراین نباید سوال کننده باشیم بلکه باید پاسخگو بوده و به برنامه‌ریزی صحیح فکر کنیم، زیرا افزایش جمعیت بیکار زیبنده استان نیست. 
به گزارش ایسنا - منطقه چهارمحال و بختیاری - حبیب‌الله وفایی سوم مردادماه در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان، با اشاره به اینکه وضعیت استان‌ها باید بر مبنای ساختار آن‌ها شکل بگیرد، اظهار کرد: ایراد اصلی دبیرخانه ستاد اقتصاد مقاومتی کشور این است که از قبل شاخص‌ها را ابلاغ نکرده که براساس آن‌ها ارزیابی صورت می‌گیرد، تمام استان‌ها را در یک سطح ارزیابی کرده در حالی که برش پروژه ملی استان‌ها با یکدیگر متفاوت است و میزان تسهیلاتی که از سوی ستاد پرداخت شده باید بنا به جمعیت هر استان ارزیابی شود. 
وی افزود: متاسفانه مستندسازی در استان ضعیف است و ممکن است این ایراد به دستگاه‌ها یا دبیرخانه مربوط شود. 
وفایی با اشاره به اینکه حدود ۴۰ درصد از جمعیت استان را جمعیت فعال شامل می‌شود، تصریح کرد: طی سه ماه امسال جمعیت ۱۰ سال و بالاتر استان ۸۰۲ هزار و ۱۰۰ نفر، نرخ مشارکت ۴۴ درصد، جمعیت فعال ۳۵۲ هزار و ۹۲۴ نفر، نرخ بیکاری ۲۲.۸ درصد، نرخ اشتغال ۷۷.۲ درصد، جمعیت بیکار ۸۰ هزار و ۴۶۷ نفر و جمعیت شاغل ۲۷۲ هزار و ۴۵۷ نفر گزارش شده است. 
وی با اشاره به اینکه صنعت، گردشگری و کشاورزی اقتصاد استان به شمار می‌رود، گفت: قبل از اجرای مسکن مهر ۱۲ درصد شاغلان در بخش مسکن فعالیت داشتند در صورتی که بعد از اجرای طرح و با توجه به حرکت افراد از بخش‌های کشاورزی‌، صنعت و گردشگری به سمت مسکن به ۲۴ درصد رسید، زمانی که این سیاست کنار گذاشته می‌شود افراد در این حوزه بیکار می‌شوند. 
وفایی بیان کرد: از سال گذشته تا سه ماه امسال ۳۵ هزار نفر متقاضی شغل در استان بودند که برای ۲۱ هزار نفر شغل ایجاد شد. 
وی ادامه داد: همه ما متولی ایجاد اشتغال هستیم بنابراین نباید سوال کننده باشیم بلکه باید پاسخگو بوده و به برنامه‌ریزی صحیح فکر کنیم، زیرا افزایش جمعیت بیکار زیبنده استان نیست. 
وفایی تاکید کرد: لازم است برنامه‌ریزی صحیح اقتصادی برای بخش‌های اقتصادی استان انجام شود که برای بهبود وضعیت اشتغال در استان همه باید پاسخگو باشند و تدابیری برای رفع آن اندیشیده شود. 
وی در ادامه بیان کرد: با سیری از ورود خانم‌های تحصیل کرده به عنوان جویای کار از دانشگاه‌های مختلف مواجه هستیم که جنس اشتغالی که ایجاد می‌شود با نیازهای شغلی آن‌ها متفاوت است و بخشی از نرخ بیکاری توسط این گروه پوشش داده می‌شود. 
در ادامه مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با اشاره به اینکه بخش مسکن سهم بزرگی در ایجاد اشتغال دارد، گفت: بالغ بر ۲۱ هزار نفر از کارگران فصلی استان در حال رصد هستند. 
سید حفیظ‌الله فاضلی اظهار کرد: در جریان اعتصاب کارگران کارون 4 به محض حضور در آن محل مشخص شد که 70 تا 80 درصد افراد مشغول در این واحد، غیربومی هستند که توسط افرادی خاص به مراکز کارگاهی معرفی و تنها نیمی از ماه را در محل کار حضور دارند. 
وی در ادامه با اشاره به اینکه کارگران افغانی برای برداشت محصول به استان می‌آیند، افزود: طی دو ماه گذشته حدود ۵۰ کارگر افغانی در استان شناسایی و به مراجع قضایی معرفی شدند. 
وی بیان کرد: طی سه ماه امسال، ۷۲۲ نفر در سامانه رصد ثبت‌نام کردند که از این تعداد ۵۶۲ نفر دارای مهارت و ۱۶۰ نفر بدون مهارت بودند. 
فاضلی ادامه داد: 470 فرصت شغلی از سوی دستگاه‌های اداری، بنگاه‌ها و اصناف معرفی شد. 
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بیان کرد: از مجموع ثبت‌نام شدگان، ۱۳۸ نفر جویای کار در حوزه صنعت، ۳۳۲ نفر در حوزه خدمات، چهار نفر کار دولتی، ۴۱۲ نفر بخش خصوصی و ۵۴ نفر در تعاونی‌ها بودند، در صورتی که هیچ فرد متقاضی جویای کار در بخش کشاورزی ثبت‌نام نکرده است. 
وی خاطرنشان کرد: ۲۸۴ معرفی‌نامه برای بنگاه‌ها صادر شد که تنها ۶۲ نفر به کار گرفته شدند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: