• یکشنبه ۳۱ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۵
  • دسته بندی : اقتصادي
  • کد خبر : 974-2284-5
  • خبرنگار : 11
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

معاون جهاد کشاورزی استان خبر داد:

پیش‌بینی خرید تضمینی 51 هزار تن گندم در چهارمحال و بختیاری

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: سهیمه خرید تضمینی گندم از سوی وزارت جهاد کشاورزی برای استان در سال جاری 51 هزار تن ابلاغ شده است که پیش‌بینی می‌شود به این میزان برسد.
به گزارش ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – حمیدرضا دانش 31 تیرماه در شورای سیاست‌گذاری آرد و نان استان با اشاره به اینکه سطح زیر کشت آبی گندم در استان 23 هزار هکتار و گندم دیم 36 هزار هکتار است، اظهار کرد: با توجه به بارش‌های اردیبهشت‌ماه، پیش‌بینی می‌شود میزان تولید گندم به 99 هزار تن برسد که سهیمه خرید تضمینی گندم از سوی وزارت جهاد کشاورزی برای استان در سال جاری 51 هزار تن ابلاغ شده است.
وی افزود: ارقام گندم کشت شده در استان حیدری، پیشگام، میهن و پیشتاز است و 70 درصد گندم استان از نوع گندم آبی است.
دانش ادامه داد: ارقام گندم استان به خصوص گندم آبی از لحاظ کیفیت مشکلی ندارند که تغییر ارقام گندم به منظور افزایش کیفیت در دستور کار این سازمان است.
وی گفت: امسال خرید تضمینی گندم به سمت کیفی‌سازی پیش رفته است به طوری که گندمی که بیش از چهار درصد سن‌زدگی داشته باشد از کشاورزان خریداری نمی‌شود.
در ادامه مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان گفت: امسال افت مفید گندم خریداری شده پنج و افت غیر مفید هشت است که در سال گذشته 67 هزار تن گندم به صورت تضمینی خریداری شد و 100 هزار تن گندم میان کارخانه‌های آرد استان توزیع شد.
کیقباد قنبری افزود: بارندگی‌های امسال موجب از بین رفتن سن‌زدگی گندم شد که تاکنون حدود هفت هزار تن گندم خریداری شده است، اکنون 27 هزار تن ذخیره‌سازی ملکی دولتی گندم و 118 هزار تن ذخیره‌سازی مربوط به بخش خصوصی داریم که به میزان ظرفیت کارخانه‌ها این تقسیم می‌شود.
وی با اشاره به اینکه کیفیت گندم استان‌های سردسیر مقداری ضعیف است، تصریح کرد: با ورود گندم از استان‌های خوزستان، فارس و گلستان تا حدودی مشکل ضعیف بودن کیفیت گندم برطرف می‌شود و کیفیت آرد افزایش می‌یابد.
قنبری با اشاره به اینکه سامانه خرید و فروش آرد در استان آماده شده است، خاطرنشان کرد: افرادی که آرد خریداری می‌کنند باید در این سامانه ثبت کنند، در غیر این صورت تخلف محسوب می‌شود.
به گفته وی، میزان مصرف گندم در استان ماهانه هشت هزار و 500 تن است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: