• یکشنبه ۱۰ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۴
  • دسته بندی : اقتصادي
  • کد خبر : 974-1284-5
  • خبرنگار : 11
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

قدیمی‌ترین قنات چهارمحال و بختیاری خشک شد

مدیر آب، خاک و امور فنی مهندسی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: قنات لقدنبه، قدیمی‌ترین قنات استان با قدمت بیش از 500 سال خشک شد.
سید طاهر نوربخش در گفت و گو با خبرنگار ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – اظهار کرد: میزان آبدهی قنات لقدنبه پیش از خشک شدن 200 لیتر در ثانیه بوده که در حال حاضر به صفر رسیده است.
وی افزود: قنات احمدآباد در شهرستان بن نیز با قدمت بیش از 400 سال که آبدهی آن پیش از خشک شدن 150 لیتر در ثانبه بوده است، به طور کامل خشک شده است.
وی با اشاره به وجود 841 قنات در سطح استان، تصریح کرد: تاکنون از این تعداد 50 درصد قنوات کاملا خشک و 50 درصد مابقی با کاهش شدید آب مواجه هستند.
نوربخش گفت: در گذشته آبیاری 17 درصد از اراضی شهرستان سامان از طریق قدیمی‌ترین قنات استان یعنی قنات لقدنبه تامین می‌شده که در حال حاضر به صفر رسیده است.
وی با اشاره به اینکه قنوات منبع تامین‌کننده آب کشاورزی و به عنوان آثار ملی محسوب می‌شوند،خاطرنشان کرد: از ابتدای امسال تاکنون 70 رشته قنات با اعتبار یک میلیارد تومان در دست مرمت است که با پیش‌بینی‌های انجام شده، مرمت 70 رشته دیگر برای سال آینده برنامه‌ریزی شده است.
 
 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: