• چهارشنبه ۶ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۴
  • دسته بندی : اجتماعي
  • کد خبر : 974-1914-5
  • خبرنگار : 11
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

عضو کمیته ملی کارون:

تونل «بهشت‌آباد» جز فشار بر کشور منفعتی نخواهد داشت

عضو کمیته ملی کارون با اشاره به شرایط اقلیمی و وضعیت بارش در کشور، گفت: اگر تونل بهشت‌آباد با هزاران میلیارد تومان از دارایی کشور احداث شود قطعا میزان آبی که در پشت سد ذخیره خواهد شد کمتر از 200 میلیون متر مکعب خواهد بود، بنابراین به جز فشار بر کشور و صرف هزینه‌های بی‌ارزش برای احداث تونل، منفعتی نخواهد داشت.
مهدی پژوهش در گفت و گو با خبرنگار ایسنا - منطقه چهارمحال و بختیاری- اظهار کرد: بهشت‌آباد بزرگ‌ترین حوزه‌ای است که در چهارمحال و بختیاری واقع شده، علاوه بر قرار گرفتن بیش از 70 درصد جمعیت استان در حوزه بهشت‌آباد، 70 درصد از شغل مردم این حوزه کشاورزی و دامداری است.
وی افزود: طبق نتایج آماری و کارهای علمی صورت گرفته بیش‌ترین برداشت‌های آبی صورت گرفته در این منطقه از طریق برداشت آب از سفره‌های زیرزمینی و حفر چاه بوده است، بنابراین هر گونه تغییر در این حوزه که با خشک شدن دشت‌ها، کاهش سفره‌های آب زیرزمینی و خشک شدن آب‌های سطحی و جاری همراه باشد امنیت مردم را با تهدید مواجه می‌کند.
پژوهش گفت: حوزه بهشت‌آباد یکی از حوزه‌های تامین‌کننده آب کارون است که به واسطه تولید آب با کیفیت، فاقد هر گونه منبع آلایندگی و آلودگی است به همین دلیل مورد توجه استان‌های همجوار قرار دارد.
وی ادامه داد: استان پایین دست برای تکمیل تونل گلاب قصد دارد پروژه بهشت آباد را انجام دهد.
عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد اضافه کرد: سیاست‌های نادرست و توسعه‌های ناپایدار و لابی‌گری را می‌توان از عوامل دخیل در بی‌نیاز نشدن استان پایین دست در انتقال‌های آب‌ دانست.
وی بیان کرد: متاسفانه هنگامی که برنامه‌ریزی استان‌ها بر اساس آمایش سرزمین و پتانسیل‌ها صورت نگیرد استان‌های پایین دست تلاش می‌کنند با جذب بودجه و صنعت، استان خود را رونق دهند تا صنعت به صورت افسار گسیخته و بدون هیچ گونه برنامه مدیریتی، به استان‌های کویری منتقل شود.
پژوهش با اشاره به اینکه معمولا استان‌های کویری با مشکل آب مواجه‌اند، تصریح کرد: اکنون که تمام کشور با مشکل کم آبی و بی آبی روبرو شده فشار بسیاری بر روی استان‌های زاگرس‌نشین از جمله چهارمحال و بختیاری، لرستان، کهگیلویه و بویر احمد، ایلام و کردستان وارد شده است.
وی با بیان اینکه بهشت‌آباد یکی از طرح‌هایی است که شدیدا از لحاظ زیست محیطی ایراد دارد، خاطرنشان کرد: طول این تونل 67 کیلومتر بوده و در عمق 300 تا 1300 متری سطح زمین قابل احداث است که در حال حاضر از منطقه چرمهین در اصفهان حدود یک کیلومتر از تونل به صورت غیر قانونی احداث شده است.
پژوهش گفت: این تونل در محلی احداث می‌شود که حساس‌ترین گسل‌های زاگرس در آن منطقه قرار گرفته؛ به گونه‌ای که 45 گسل در مسیر بهشت‌آباد قرار دارد که پنج مورد از آنها فوق‌العاده حساس بوده، از طرفی دیگر چشمه‌های بسیار مهمی در این مسیر وجود دارد که تامین‌کننده آب‌ محیط ‌زیست هستند.
وی افزود: استان‌های کویرنشین علاوه بر صنعت، خواستار توسعه استان و تامین منابع آب خود هستند که با این وجود معمولا در استان‌هایی که از لحاظ اقلیم، دارای شرایط مساعد و برخوردار از آب هستند، توسعه بسیار کند و استان‌هایی که فاقد آب بوده ولی دارای قدرت و پول هستند توسعه در آنها بسیار شدید است که بر این اساس مسئولان و دولتمردان به جای توجه به آمایش سرزمین و پتانسیل‌یابی مناطق و استان‌ها، به دنبال پایمال کردن حقوق استان‌های کوچکتر و کمک به استان‌های بزرگتر هستند.
عضو کمیته ملی کارون با اشاره به شرایط اقلیمی و وضعیت بارش در کشور، تاکید کرد: اگر تونل بهشت‌آباد با هزاران میلیارد تومان از دارایی کشور احداث شود قطعا میزان آبی که در پشت سد ذخیره خواهد شد کمتر از 200 میلیون متر مکعب خواهد بود، بنابراین به جز فشار بر کشور و صرف هزینه‌های بی‌ارزش برای احداث تونل، منفعتی نخواهد داشت.
وی گفت: در این میان، سیاست‌هایی مبنی بر اینکه این پروژه به شرط نبود آب انجام شود، وجود دارد که قصد و هدف آن‌ها انتقال بودجه به استان‌هایی است که طرح‌های انتقال آب اجرا می‌شوند.
پژوهش با اشاره به شرایط کم آبی و به وجود آمدن مشکلات اجتماعی در کشور، اظهار کرد: مهم‌ترین و اولویت‌دارترین مساله، بحث امنیت اجتماعی است در صورتی که تونل بهشت‌آباد احداث شود علاوه بر از دست رفتن شغل بسیاری از مردم، عدم ایجاد امنیت اجتماعی، مهاجرت و اعتراضات مردمی را در پی دارد، اگر این ظلم و ستم به مردم چهارمحال و بختیاری وارد شود مطمئنا شرایط وخیم‌تر خواهد بود.
وی گفت: سیاست استان پایین دست، انتقال آب از تونل بهشت‌آباد است که این استان بعد از انتقال، به عنوان تقسیم‌کننده آب، آب را به استان‌های دیگر از جمله چهارمحال و بختیاری بفروشند که با وجود چنین طرز فکرهایی، شاهد ایجاد عدالت و توسعه در کشور و استان‌های زاگرس‌نشین و محروم نخواهیم بود.
وی با اشاره به اینکه چهارمحال و بختیاری در معرض خشکسالی قرار گرفته و تامین کننده دو رودخانه بزرگ کارون و زاینده‌رود و بخشی از رودخانه دز است، تصریح کرد: در صورتی، روزی رودخانه‌ استان‌های پایین دست خروشان خواهد بود که استان پایین دست در زنده نگهداشتن چهارمحال و بختیاری کمک کند، این صحیح نیست  که استان ما به عنوان تامین کننده آب هیچ‌گونه استفاده‌ای از آب نداشته باشد و استان‌های پایین‌دست آب را در زمینه‌های برنج‌کاری، توسعه صنعت کارگاهی، توسعه فولاد و ذوب آهن و توسعه فضای سبز استفاده کنند که در این صورت توسعه پایدار محقق نخواهد شد.
پژوهش ادامه داد: توسعه پایدار به معنای در نظر گرفتن تمام مناطق، مردم، امکانات و بهره‌مندی از شرایط، به صورت مساوی و برابر است، نمی‌توان برای استانی بی آب و کم آب، عدم برداشت را لحاظ و استان پایین دست را از وجود آب سیراب کرد تا هر گونه طرحی در آن اجرایی شود و چهارمحال و بختیاری از آب شرب محروم شود.
عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد آگاه‌سازی مردم در خصوص استفاده بهینه از آب، جلوگیری از بارگذاری جدید بر روی منابع آبی چهارمحال و بختیاری، جلوگیری از روش‌های کشت محصولات آب‌بر از جمله صیفی‌جات و تغییر نوع کشت محصولات را از جمله راهکارهای مناسب برای مصون نگه‌داشتن آینده کشور از مشکلات عنوان کرد.
وی گفت: لازم است مسئولان استان ما مردم را در جریان طرح‌های شوم و ننگینی که توسط استان‌های کویرنشین صورت گرفته قرار دهند، تنها مردم را در شرایط خاص کنار خود مشاهده نکنند تا مردم در کنار آن‌ها قرار گیرند و شکافی میان مسئولان و مردم صورت نگیرد.
پژوهش ادامه داد: مسئولان می‌توانند رایزنی‌هایی با دولت و رهبر انجام دهند تا مقابل لابی‌گری و جنگ قدرت را بگیرند، همچنین دولت به عملکرد مدیران وزارت نیرو به خصوص مدیریت منابع آب کشور توجه کند.
وی گفت: بایستی به راحتی مشکلات موجود مطرح شوند تا برای آن‌ها چاره‌جویی و راهکار مناسب ارائه شود.
پژوهش تاکید کرد: اگر نماینده‌ای مشکلات کم آبی در استان را نادیده بگیرد در واقع ظلم بزرگی بر مردم کرده و نشان از واقف نبودن وی بر مسائل آبی استان است.
وی بیان کرد: افرادی که از مسائل مهم استان از جمله مساله آب چشم‌پوشی می‌کنند نشان از نداشتن راهکار مناسب از سوی آن‌ها است.
عضو کمیته ملی کارون تصریح کرد: متاسفانه هر یک از نمایندگاه استان در حوزه استحفاظی خود فعالیت می‌کنند بنابراین اگر واقع بینانه به مسائل توجه شود، متوجه می‌شوند که هیچ نقطه استان جدای از نقاط دیگر استان نخواهد بود.
وی خاطرنشان کرد: بنابراین لازم است مسئولان ونمایندگان استان بیش از گذشته به وحدت، وفاق و همدلی روی آورند.
 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: