• شنبه ۱۹ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۲۳:۰۶
  • دسته بندی : اجتماعي
  • کد خبر : 973-9314-5
  • خبرنگار : 35
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا


لزوم ارائه آموزش به منظور ایجاد شغل

 سرپرست معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: بخشی از کار در ایجاد اشتغال روستایی نرم افزاری است و نیاز به اعتبار ندارد و باید مردم را آموزش داد که بدانند این تسهیلات در چه رسته‌ای می‌تواند مصرف شود و باید شبکه سازی نیز صورت گیرد.
به گزارش ایسنا - منطقه چهارمحال و بختیاری  - ملک‌محمد قربان‌پور 19 خردادماه در شورای گفت و گوی بخش دولت و بخش خصوصی اظهار کرد: بیکاری موضوعی است که با آن روبرو هستیم و دولت تدبیر و امید نیز منابع مطلوبی را برای آن اختصاص داده است.
وی افزود: اعتبارات مناسبی در سطح استانی و ملی برای ایجاد اشتغال در نظر گرفته شده است و از نظر تامین منابع مشکلی وجود ندارد اما جذب این اعتبارات، یک هنر است.
قربان‌پورتصریح کرد: برای استان در زمینه اشتغال روستایی، بیش از 150 میلیارد تومان اعتبار تسهیلات در نظر گرفته شده است اما تاکنون هفت میلیارد تومان اعتبار جذب شده که این میزان بسیار اندک است.
وی با اشاره به اینکه در سطح ملی یک عزم جدی برای جذب اعتبارات وجود دارد و انتظار این است که به صورت مدبرانه این مهم جذب شود، تصریح کرد: از سوی ریاست جمهور یک ضرب الاجل تا پایان تیر ماه امسال برای جذب اعتبارات تسهیلات اشتغالزا داده شده است.
قربان‌پور گفت: بخشی از کار نرم افزاری است و نیاز به اعتبار ندارد و باید مردم را آموزش داد که بدانند این تسهیلات در چه رسته‌ای می‌تواند مصرف شود و باید شبکه سازی نیز صورت گیرد.
وی ادامه داد: لازم است چهار بانک عامل در استان گزارش خود را در زمینه طرح‌های اشتغالزای روستایی معرفی شده به آنان، ارائه دهند.
قربان‌پور اضافه کرد: اگر در عدم ارائه تسهیلات مشکل از دستگاه اجرایی است باید گزارش این امر داده شود.
وی با بیان اینکه لازم است دستگاه‌های بخشی فعال‌تر باشند، گفت: باید به دنبال بازار هدف پیش رفت و اگر یک دستگاه اجرایی اشکالی در کار می‌بیند آن را ارائه کند تا به کار گروه ملی ارسال شود و مد نظر قرار گیرد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری سید حفیظ الله نیز گفت: بانک‌ها در ارائه تسهیلات اشتغالزا روستایی به شکل  جزیره‌ای عمل می‌کنند و بیشترین مشکلات در عدم ارائه تسهیلات به بانک‌های عامل مربوط می‌شود.  
وی افزود: هر هفته یک دستگاه اجرایی بخشی و چهار بانک عامل در استان با حضور سرپرست معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار چهارمحال و بختیاری حاضر می‌شوند و موضوعات را در زمینه تسهیلات اشتغالزا مورد بررسی قرار می‌دهند.
رئیس جهاد کشاورزی استان ذبیح‌الله قریب نیز  اظهار کرد: در تسهیلات روستایی در چهار تا پنج رسته همانند گلخانه و پرورش دام می‌توان فعالیت کرد و تنوع کاری وپیچیدگی در آن وجود ندارد اما پیش آمده که یک طرح اشتغالزا در یک بانک عامل پذیرفته شده اما در شعبه دیگر آن بانک عامل پذیرفته نمی‌شود.
وی خاطرنشان کرد: فعالیت‌های بخش کشاورزی ممکن است سود اندک داشته باشند اما توجیه دارند.
قریب با بیان اینکه 174 طرح اشتغالزا روستایی آماده شده است، تصریح کرد بانک‌های عامل با چه اختیاراتی در مورد طرح اشتغالزا معرفی شده به آنان استعلام از زمین و آب می‌گیرند در حالیکه این وظیفه دستگاه اجرایی است نه بانک‌های عامل.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری سیدنعیم امامی نیز گفت: اگر بانک‌های عامل یک کارشناس در جلسات دستگاه‌های اجرایی در زمینه طرح‌های اشتغالزا مستقر کنند و از سوی اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز فیلتر در طرح‌های اشتغالزا انجام نشود، در حوزه صنعت بیش از 300 میلیارد تومان درخواست تسهیلات وجود دارد که موفق به دریافت خواهند شد.
 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: