• یکشنبه ۶ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۷
  • دسته بندی : اجتماعي
  • کد خبر : 973-2314-5
  • خبرنگار : 11
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیریت سد تونل سوم کوهرنگ به چهارمحال و بختیاری واگذار شود

عضو کمیته ملی کارون با اشاره به حفر تونل سوم کوهرنگ، گفت: لازم است مدیریت سد تونل سوم کوهرنگ به چهارمحال و بختیاری واگذار شود.
مهدی پژوهش در گفت و گو با خبرنگار ایسنا - منطقه چهارمحال و بختیاری - اظهار کرد: تونل سوم کوهرنگ در راستای تونل‌های یک و دو به منظور انتقال آب کارون به سمت زاینده‌رود طرح‌ریزی شد که متاسفانه با غفلت مسئولان، این تونل احداث شد.
وی با اشاره به اینکه تونل سوم کوهرنگ با هدف تامین بخشی از آب زاینده‌رود احداث شد، تصریح کرد: این تونل به منظور سرازیر نشدن آب کارون به خلیج فارس طرح‌ریزی شده بود.
پژوهش افزود: متاسفانه با احداث این تونل، چندین چشمه از جمله بیرگان خشک و از طرفی موجب پایین رفتن سطح سفره‌های آب زیرزمینی شد، به طوری که ارتفاع چاه‌های دشت زرین به بیش از ۱۵۰ متر رسید که این آثار کم‌کم با احداث تونل سوم کوهرنگ و همچنین با انتقال آب مشاهده شد که متاسفانه به دلیل روابط، لابی‌گری و قدرت ادامه روند این اقدامات متوقف نشد.
وی با اشاره به مباحث زیست‌محیطی تونل سوم کوهرنگ، ادامه داد: عمل لاینینگ به منظور جلوگیری از جریان‌ آب‌ها و خشک شدن چشمه‌ها انجام و این عملیات با شکست روبرو و چشمه بیرگان به طور کامل خشک شد، به طوری که در حال حاضر از این چشمه به صورت جزئی و در فصل بهار هفت لیتر بر ثانیه آب خارج می‌شود.
عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد گفت: به دلیل دخیل بودن لابی‌های قدرت و صنعت در استان پایین‌‎دست، بیش از حد از آب زاینده‌رود برای فولاد مبارکه و ذوب‌آهن استفاده شده که با پیش آمدن مشکلات بودجه‌ای و قادر نبودن دولت برای تامین اعتبار سد تونل سوم کوهرنگ، از سوی استان پایین‌دست ۷۴ میلیارد تومان اعتبار برای احداث سد تامین شد، این در حالی است که تامین اعتبار منوط بر دادن سهم‌آبه خواهد بود.
وی تاکید کرد: آب انتقالی تونل سوم کوهرنگ برای تامین آب شرب اصفهان طرح‌ریزی و بر خلاف آن، صرف صنعت شد که در حال حاضر قرارداد مربوط به احداث سد تونل سوم کوهرنگ بدون در نظر گرفتن شرایط زیست‌محیطی به صورت خودکار و خود رای منعقد شده که بخشی از آب به سمت صنعت سرازیر شود.
پژوهش با اشاره به اینکه احداث تونل سبزه‌کوه در راستای تامین آب فولاد چهارمحال و بختیاری صورت گرفت، تصریح کرد: متاسفانه به دلیل اینکه 65 درصد از سهام فولاد استان؛ متعلق به فولاد مبارکه اصفهان است، با این انتقال آب عملا آب صنایع استان اصفهان تامین می‌شود.
وی با بیان اینکه احداث تونل سوم کوهرنگ کار صحیح و به جایی نبود، تاکید کرد: استان اصفهان برنامه‌های درازمدتی برای توسعه ناپایدار دارد که آبرسانی به ۱۴ شهرستان این استان که جزء حوزه زاینده‌رود نیستند، توسعه شهرک‌های مجلسی و بهارستان در کنار اصفهان از اهداف این طرح بود، اصفهان به هیچ وجه حاضر به کاهش برنج‌کاری خود نیست، همچنین قصد دارد با قطع کردن آب منطقه به منطقه اصفهان با نشان دادن وضعیت بحرانی آب، طرح‌های خود را پیش ببرد.
پژوهش با اشاره به بخش‌بندی تونل گلاب(انتقال بخشی از آب به اصفهان و بخشی به کاشان) برای انتقال آب به استان اصفهان، بیان کرد: تمامی آب انتقالی از تونل گلاب صرف استان اصفهان شده و استان پایین دست قصد دارد با اتمام تونل گلاب، بتواند بخشی از آب زاینده‌رود را توسط تونل سوم کوهرنگ تامین کند و بهشت‌آباد تامین کننده آب مناطق خشک شده بخشی ازاصفهان و باغ‌بهادران باشد.
وی گفت: احداث سد تونل سوم کوهرنگ موجب زیر آب رفتن بخشی از منابع طبیعی و محیط‌زیست چهارمحال و بختیاری و همچنین مهاجرت بسیاری از ساکنان روستاهای آن منطقه خواهد شد.
عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد بیان کرد: طی مناقصه‌ای از سوی استان اصفهان مقرر شده که بسیاری از منازل مسکونی و زمین‌های روستاهای مشایخ و بیرگان توسط آب منطقه‌ای اصفهان خریداری شود، بدون آنکه چهارمحال و بختیاری از وجود این اقدام مطلع باشد، در این میان مسئولان استان اصفهان به راحتی از تونل سوم کوهرنگ بازدید می‌کنند این در حالی است که به مسئولان چهارمحال و بختیاری اجازه بازدید از تونل‌های گلاب و بهشت‌آباد داده نمی‌شود.
وی با اشاره به اینکه با احداث تونل سوم کوهرنگ ظلم بسیاری نصیب مردم شهرستان کوهرنگ شد، گفت: در منطقه نصیرآباد سدی خاکی احداث شده که آب منطقه‌ای اصفهان با نگهداری آب در آن محل، اجازه برداشت آب از سد را به کشاورز و دامدار آن منطقه نمی‌دهد و ادعا می‌کند که آب پشت سد باید به صورت نشتی نفوذ کرده که از این طریق تونل سوم کوهرنگ را تغذیه ‌کند.
عضو کمیته ملی کارون گفت: آنچه باید در مورد تونل سوم کوهرنگ مدنظر قرار گیرد این است که حق‌آبه‌ زیست‌محیطی رعایت شود، خسارت‌های وارد شده به چشمه‌ها جبران شود، همچنین علاوه بر رعایت حق‌آبه شهرها و روستاهایی که در آن منطقه هستند باید حق‌آبه کشاورزی آن منطقه نیز رعایت شود.
وی تاکید کرد: باید مدیریت سد تونل سوم کوهرنگ به چهارمحال و بختیاری واگذار شود تا زمانی که چهارمحال و بختیاری در بحران کم آبی قرار گرفت؛ نخست بتواند آب استان خود را تامین کند.
پژوهش با اشاره به اینکه سال گذشته استان اصفهان با وجود عدم نیاز به آب پشت سد زاینده‌رود اقدام به تخلیه تمام آب پشت سد با بیشترین دبی و حجم کرد، گفت: مدیرت سد تونل سوم کوهرنگ نباید همانند سد زاینده‌رود در اختیار اصفهان قرار گیرد.
وی با بیان اینکه سد کارون چهار منفعتی برای استان نداشته و با وجود آسیب‌های زیست‌محیطی این سد برای چهارمحال و بختیاری، این استان حق برداشت آب را ندارد، بیان کرد: آنچه باید مسئولان استان بر آن پافشاری کنند علاوه بر مدیریت سد تونل سوم کوهرنگ، مدیریت سد کارون چهار است.
پژوهش افزود: تا زمانی استان خوزستان از منافع چهارمحال و بختیاری و طرح‌های انتقال آب از جمله بهشت‌آباد دفاع می‌کند که منافع خود در خطر باشد، در حالی که زمانی بحث مربوط به تونل سوم کوهرنگ می‌شود مسئولان این استان بی‌تفاوت از کنار آن عبور می‌کند.
وی با اشاره به اینکه ۳۳ طرح کشاورزی در منطقه سامان دارای مجوز دولت و دارای مصوبات قانونی است، ادامه داد: متاسفانه اصفهان به دلیل داشتن قدرت و لابی‌گری، اجازه انتقال آب از رودخانه زاینده‌رود را برای این طرح‌ها نمی‌دهد و مقابل این طرح‌ها ایستاده است در حالی که مجوز قانونی برداشت آب برای ۳۳ طرح‌ کشاورزی از زاینده‌رود وجود دارد.
پژوهش با اشاره به اینکه چهارمحال و بختیاری برای نصب کنتور بر روی سد زاینده‌رود پیش‌قدم شده است، تصریح کرد: تنها چهارمحال و بختیاری از آب سد برداشت نمی‌کند، بنابراین مجموع آبی که توسط استان برداشت می‌شود به اندازه آب برداشتی توسط مجتمع فولاد مبارکه نیست، در صورتی که با توجه به اظهارات نادرست خود ادعا می‌کنند برداشت آب توسط بالادست انجام می‌شود.
وی اظهار کرد: ۱۰۵ واحد کارگاهی در اصفهان، ۳۵۰ میلیون متر مکعب آب برداشت می‌کند، همچنین میزان برداشت آب برای ذوب آهن حدود ۳۵ میلیون متر مکعب و فولاد مبارکه ۴۱ میلیون متر مکعب برآورد شده است.
پژوهش با اشاره اینکه سرانه فضای سبز اصفهان از استان‌های شمالی کشور بالاتر است،ادامه داد: بیش از ۳۵ هزار هکتار از اراضی اصفهان به کشت برنج‌ اختصاص یافته است در صورتی که طبق مصوبه دولت، برنج‌کاری به جز در استان‌های شمالی کشور ممنوع بوده و با این وجود این استان حاضر به کاهش حتی میزان اندکی از سطح زیر کشت برنج نیست، این موارد نشان از ضعف‌های قانونی دارد.
پژوهش گفت: فشار به زاگرس مرکزی و منابع آبی آن، تنها به چهارمحال و بختیاری ختم نشده بلکه هر قسمتی از کشور که دارای منابع آبی باشد استان‌های صنعتی سعی در انتقال آب از آن محل دارند.
وی با اشاره به اینکه طی سالیان گذشته از اصفهان به سمت کرمان کمربند صنعتی شکل گرفت، تاکید کرد: هدف ایجاد کمربند صنعتی، گسترش صنعت از فولاد مبارکه به سمت سیرجان است تا آب را به آن‌جا منتقل کنند و انواع فولاد، سنگ آهن و ... را در آن محل تولید و به سمت آب‌های آزاد و خارج از کشور منتقل کنند.
عضو کمیته ملی کارون با اشاره به اینکه تولید فولاد مبارکه اصفهان تقریبا دو برابر افزایش یافته است، بیان کرد: اگر آب در دسترس نیست و تنها برای شرب مصرف می‌شود، افزایش تولید و توسعه فولاد با چه آبی صورت می‌گیرد.
وی با اشاره به وجود دریاچه مصنوعی در فولاد مبارکه و ذوب‌آهن اصفهان، تصریح کرد: به محض جاری شدن آب زایند‌رود، این دریاچه‌ها پر شده و با بسته شدن آب زاینده‌رود، این دریاچه‌ها قادرند آب فولاد و ذوب‌آهن را تامین ‌کنند، با این حال ذوب‌آهن علاوه بر ضررهای آبی، ضرر اقتصادی را نیز به دنبال دارد، این در حالی است که اصفهان حاضر به کنار گذاشتن این صنعت و حرکت به سمت طرح‌های فولادی با مصرف کم آب، نیست.
پژوهش گفت: علاوه بر اصفهان، یزد و کرمان نیز از چهارمحال و بختیاری خواهان سهم آب هستند، همچنین طبس با اعلام موجودیت، سهم خود از آب کارون را مطرح کرده است.
وی تاکید کرد: نمایندگان استان به هنگام رخ دادن مساله‌ای با یکدیگر متحد نیستند و هر کس قصد دارد در حوزه انتخابیه خود ورود پیدا کند که با وجود چند صدایی در استان، مشکلی از مشکلات استان مرتفع نمی‌شود.
پژوهش ادامه داد: تا زمانی که مباحث قومیتی در استان مطرح باشد و افراد به یکدیگر اطمینان نکنند، با این کار استان به جایی نخواهد رسید و مشکلات مربوط به انتقال آب پابرجا خواهد ماند.
عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد گفت: دادرسی‌های مربوط به بحث‌های زیست‌محیطی در راستای شکایت مستمر از آب منطقه‌ای اصفهان آماده‌ شده که هرگونه اقدام و شکایت، به صورت حقوقی بررسی می‌شود تا اشتباهی صورت نگیرد.
وی با اشاره به اینکه بحث انتقال آب وارد مرحله حساسی شده است، خاطرنشان کرد: احداث غیر قانونی پروژه‌های تونل اول، دوم و سوم کوهرنگ موجب نابودی استان شده و با احداث پروژه بهشت‌آباد، مرگ چهارمحال و بختیاری رقم خواهد خورد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: