• شنبه ۵ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۳
  • دسته بندی : علمي و آموزشي
  • کد خبر : 973-386-5
  • خبرنگار : 35
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری پیشنهاد کرد:

تولید در روز دخانیات متوقف شود

رئیس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری گفت: پیشنهاد می‌شود کارخانجات دخانیات حداقل یک روز در کشور، تولید دخانیات را متوقف کنند.
به ‌گزارش ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – سید راشد جزایری پنجم خردادماه در نشست هم‌اندیشی به مناسبت گرامیداشت روز جهانی بدون دخانیات، اظهار کرد: یک میلیارد و 300 میلیون نفر در دنیا سیگار مصرف می‌کنند که از این تعداد یک میلیارد نفر مرد و 300 میلیون نفر زن هستند و چهار پنجم این افراد در کشورهای با درآمد کم و متوسط زندگی‌می‌کنند.
جزایری تصریح کرد: کشورهای غربی با آموزش و تبلیغات شیوع 32 درصد مصرف سیگار را به 24 درصد رساندند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد تاکید کرد: از هر دو فرد سیگاری یک نفر بر اثر بیماری قلبی ریوی در دنیا فوت می‌کند که این آمار بالا زنگ هشداری برای همگان است.
جزایری در خصوص برنامه‌های کاهش مصرف دخانیات گفت: ساماندهی مراکز عرضه در حال انجام است و در این زمینه با سازمان صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف هماهنگی لازم صورت گرفته است تا در نهایت مراکز عرضه سیگار به خوار و بار فروشی و سوپر مارکت‌ها محدود شده است.
وی اظهار کرد: با اجرای طرح تحول سلامت، مراکز خدمات جامع سلامت با استقرار یک پزشک دوره دیده به ارائه خدمت در زمینه کاهش مصرف نیکوتین در چهار هفته پرداختند و این طرح تاکنون موفق بوده است که مردم می‌توانند به صورت رایگان از این خدمت استفاده کنند.
جزایری خاطرنشان کرد: در کارخانجات و کارگاه‌ها بسته به نوع سنخیت کاری، افراد سیگاری بیشتری در جمعیت کارگری مشاهده می‌شود.
وی با بیان اینکه خواستار همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان به منظور ارائه آموزش در این محیط‌ها است، گفت: پیشنهاد می‌شود شعار جهانی کاهش مصرف دخانیات در دستگاه‌های اجرایی روی بنر و ... نصب شود.
جزایری تصریح کرد: از دستگاه‌های اجرایی، جوامع شهری و روستایی و ... که در ایام هفته بدون دخانیات، بتوانند این ایام را بدون دخانیات سپری کنند در یک چشنواره تقدیر و به آنان جوایزی اهدا خواهد شد.
وی سرانه مصرف دخانیات در استان را مطابق آمار غیر رسمی 14 درصد دانست و گفت: ایران متعهد شده تا سال 2025، 30 درصد مصرف دخانیات را کاهش دهد.
جزایری بیان کرد: دخانیات یکی از چهار عوامل خطر و ابتلا به بیماری غیر واگیر است که این بیماری‌ها اکنون در حدود 76 درصد بار بیماری‌ها را برعهده دارند.
وی با اشاره به اینکه قلیان حاوی فلزات سنگین است که همین امر موجب بیماری‌های سرطان‌زا، تنفسی و... می‌شود، تاکید کرد: مراکز غیرمجاز عرضه قلیان، قارچ گونه در حال گسترش است و از مقامات قضایی تقاضا می‌شود که نظارت بیشتری در این زمینه داشته باشند.
جزایری اضافه کرد: لازم است قهوه‌خانه‌ها مجهز به دوربین مدار بسته شوند تا گروه‌های همسالان برای مصرف محدودیت داشته باشند.
وی ادامه داد: نوجوانان و خانواده‌ها به ویژه خانم‌ها در معرض خطر مصرف دخانیات قرار دارند و شرکت‌های دخانیات با انجام تبلیغات این افراد را تشویق به استفاده از دخانیات می‌کنندتا قبح آن برای این گروه ریخته شود.
جزایری با بیان اینکه پیشنهاد می‌شود کارخانجات دخانیات حداقل یک روز در کشور، تولید دخانیات را تعطیل کنند، تصریح کرد: از سوی وزارت کشور به استانداران و شهرداران ابلاغ شده تا در مراکز تفریحی، تابلوی «کشیدن قلیان در این مکان ممنوع است» نصب شود که می‌طلبد شهرداری در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهد.
وی از مردم خواست در سامانه 190 انتقادات و نظرات خود را در زمینه مصرف دخانیات وارد کنند.
به گزارش ایسنا، پنجم تا 11 خرداد ماه هفته ملی بدون دخانیات با شعار «قلیان سمی برای سلامت خانواده» نامگذاری شده است و دهم خرداد ماه نیز روز جهانی بدون دخانیات با شعار جهانی «دخانیات و بیماری قلبی» است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: