• دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۰
  • دسته بندی : اجتماعي
  • کد خبر : 972-12714-5
  • خبرنگار : 35
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

بدون حضور موثر مردم هر اقدامی هرچند گسترده پایدار نخواهد بود

مدیرکل دفتر آموزش، ترویج و مشارکت‌های مردمی سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور گفت: بدون حضور موثر مردم هر اقدامی هرچه گسترده، پایدار نخواهد بود.

به گزارش ایسنا - منطقه چهارمحال و بختیاری -   وحید جعفریان 24 اردیبهشت ماه در گردهمایی روسای آموزش، ترویج و مشارکت‌های مردمی ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری در شهرکرد، اظهار کرد: این گردهمایی با هدف هم‌اندیشی فراهم شده تا به یک راهبرد مناسب برای انجام وظایف خویش برسیم.

وی افزود: این گردهمایی می‌تواند نقش موثری در انجام تعهدات در حوزه ملی  ایفا کند.

جعفریان با تاکید بر اینکه موضوع آموزش، ترویج و مشارکت مردمی در صدر است، گفت: رمز پایداری این طرح‌ها در مشارکت موثر است.

وی بیان کرد: موضوع مشارکت موضوع متفاوت است و تجارب چندین ساله و چند ده ساله سازمان جنگل‌ها به روشنی نشان می‌دهد تنها در صورتی که طرح‌ها پایدار اجرا می‌شوند که به عنوان یک اولویت برنامه‌ریزی شوند.

جعفریان با بیان اینکه یک توقع جدی در رویکرد سازمان این است که روسای آموزش و ترویج ادارات منابع طبیعی ارتباط موثر با طرح‌های محوری سازمان داشته باشند، گفت: حفاظت مشارکتی، مقابله  با بیابان زدایی و... با تحقق این ارتباط انجام خواهد شد و آگاهی بخشی عمیق از متن طرح‌ها لازم است.

وی با اشاره به اینکه رویکردهای اخیر سازمان جنگل‌ها رویکردی عملگرا است، تصریح کرد: موظف هستیم به صورت جدی ظرفیت علمی خود را در ارتباط با طرح‌های محوری سازمان ارتقاء دهیم.

جعفریان خاطرنشان کرد: باید در این راستا یک برنامه منسجم داشته باشیم و بتوان حرفه‌ای و عملی عمل کرد.

وی اظهار کرد: سند راهبردی ترویج، آموزش و مشارکت‌های مردمی در منابع طبیعی جهت‌گیری کلان  را نشان می‌دهد و طراحی شده تا یک سمت و سوی کلی را برایمان نمایان کند.

جعفریان با اشاره به اینکه برنامه مشارکت برنامه‌ای زمان‌بر است، تاکید کرد: فرآیند اعتمادسازی و نزدیک کردن اولویت‌هاو نگاه‌ها به یکدیگر برنامه می‌خواهد و باید ردپای این موارد در اسناد مالی نیز دیده شود.

وی تصریح کرد: دخالت موثر مردم در برنامه‌ریزی، اجرا و بهره مندی از منابع طبیعی امری است که اگر به طور کامل محقق شود می‌توان طر‌ح‌های محوری سازمان  را به نتیجه رساند.

جعفریان گفت: در حال تدوین استراتژی ارتباطات هستیم  که تفاهم نامه‌ای به شیوه‌های اثر بخشی‌تر نوشته شود و مسئولیت‌ها بهتر ردیابی و یادآوری شوند.

وی اظهار کرد: انجام تمام فعالیت‌های مرتبط با منابع طبیعی براساس حضور موثر آحاد مردم و دستگاه‌های متولی به عنوان سیاست سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور مورد توجه است و بر این اساس سعی داریم تا با ارتقاء جایگاه ترویج  و آموزش زمینه ساز حضور مردم باشیم.

جعفریان ادامه داد: بدون حضور موثر مردم هر اقدامی هرچه گسترده، پایدار نخواهد بود که با استفاده از روش‌های نوین مردم شناسی، جامعه شناسی و مبانی توسعه، برگرفته از اسناد با دستی و ابلاغ سیاست‌های مقام معظم رهبری، برنامه‌هایی را در حال تدوین داریم تا بتوان به صورت جامع موضوع مشارکت جوامع محلی  و بهره برداران  را در برنامه‌های سازمان جنگل‌ها قرار داد.

وی گفت: موضوع حضور موثر مردم نیارمند انسجام بیشتر فعالیت‌ها است و به شکل عملی برنامه آموزش، ترویج و مشارکت‌های مردمی  در سال جاری  برگرفته از تعهدات سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور در برنامه ششم توسعه کشور نهایی می‌شود تا در استان‌های مختلف اجرا شود.

جعفریان با بیان اینکه بخش آموزش، ترویج و مشرکت‌های مردمی این سازمان ارتباط موثری با بخش‌های مرتبط  در سطح وزارت متبوع دارد، اضافه کرد: همگرایی فعالیت‌ها با طرح نوین نظام ترویج یکی از سیاست‌های راهبردی است.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت سازی نیروی انسانی  در بخش‌های مختلف کارشناسی در سازمان‌های متفاوت  و جوامع محلی مورد توجه است، ادامه داد: جوامع محلی می‌توانند شرکای قدرتمندی برای منابع طبیعی باشند.

جعفریان در خصوص بهره برداری معقول از منابع طبیعی گفت: این امر در دانش بومی و توصیه‌های دینی مورد تاکید است طبیعت یک امانت است که باید به آیندگان تحویل داده شود.

وی خاطرنشان کرد: شرایط اقلیمی جهان دست خوش تغییر شده و تعدد رویدادهای «حدی» نشان می‌دهد نیازمند تعریف میزان سازگاری جوامع  و آحاد بهره‌برداران با این موضوع است هر جامعه تاب آوری بیشتری داشته باشد کمترین آسیب را خواهد دید.

جعفریان در زمینه کوچ زودهنگام عشایر و جلوگیری از آسیب به مراتع و گوسفندان گفت: با جدیت در حوزه ترویج و آموزش و مشارکت‌های مردمی این امر را پیگییر هستیم.

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: