• یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۶
  • دسته بندی : اجتماعي
  • کد خبر : 972-8614-5
  • خبرنگار : 35
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

لزوم فرهنگ‌سازی به منظور استفاده بهینه از آب

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان چهارمحال و بختیاری گفت: باید برای استفاده بهینه از آب، فرهنگ‌سازی صورت گیرد که در این راستا آموزش بسیار اثرگذار است.
به گزارش ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری –  فرج الله اعرابی 16 اردیبهشت ماه در آیین افتتاحیه طرح ملی دانش‌آموزی نجات  آب (داناب)، اظهار کرد: در چند سال گذشته نعمت آب فراوان بود و هیچ گاه به ذهن کسی خطور نمی‌کرد که روزی باید از منابع استفاده محدودتر داشت اما امروز لازم است برای صرفه‌جویی در مصرف آب همگان وارد عرصه شوند.
وی افزود: باید برای استفاده بهینه از آب، فرهنگ‌سازی صورت گیرد که در این راستا آموزش بسیار اثرگذار است.
اعرابی بیان کرد: برای بالابردن سطح فرهنگ جامعه در تمام ابعاد به آموزش نیاز است و آموزش باید براساس تحقیقات علمی اتفاق افتد تا موثر واقع شود.
وی با بیان اینکه باید از کلاس اول ابتدایی به دانش‌آموزان فرهنگ‌سازی را آموخت تا خود ساخته شده و در انتقال فرهنگ به جامعه و خانواده نقش داشته باشند، گفت: باید آموزش را سرلوحه قرار داد و آموزش و پرورش بهترین بستر برای انجام این امر خطیر است.
اعرابی با اشاره به اینکه فرهنگ‌سازی مختص به یک زمان و موقعیت نیست، تاکید کرد: طرح ملی دانش‌آموزی نجات  آب در برای نزدیک به 40 هزار دانش‌آموز دوره متوسطه اول و دوم در استان اجرا خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: امید بتوان در حفاظت از محیط زیست موفق عمل کرد.
عضو شورای اسلامی شهر شهرکرد طیبه شریفی نیز بیان کرد: جوانان اموری که متعهد می‌شوند را به درستی انجام خواهند داد و دانش‌آموزان به عنوان همیاران مدیریت شهری می‌توانند نقش به سزایی در استفاده بهینه از آب داشته باشند.
وی با بیان اینکه اکنون با خشکسالی و کمبود آب مواجه هستیم و باید همگان در مصرف آب، صرفه‌جویی کنند، تصریح کرد: بحران آب جدی است و حتی برای آب شرب ممکن است دچار مشکل شویم.
شریفی تاکید کرد: آب نعمت الهی است و نبود آن سلامتی افراد را به خطر می‌اندازد، پس باید مراقب بود ودرست مصرف کرد.
رئیس جهاد دانشگاهی استان وحید خلیلی نیز گفت: زمین و طبیعت زنده هستند و نفس می‌کشند اما اکنون با تغییر اقلیم مواجه هستیم پس لازم است از این طبیعت که عمری به ما نعمت‌های فراوان داده است و در حال حاضر دچار کسالت شده مراقبت کرد.
وی با اشاره به اینکه بخش زیادی از ارتزاق مردم استان از طبیعت است، تصریح کرد: استان با داشتن کشاورزی و پرورش ماهی و ... اکثر توسعه یافتگی خود را از طبیعت گرفته پس به این دلیل لازم است اکنون استان الگو شود و در مصرف آب صرفه‌جویی کند.
وی خاطرنشان کرد: دانش‌آموزان می‌توانند ارسال آثار خود را همانند عکس، نقاشی، فیلم و ... در زمینه سازگاری با کم‌آبی و مصرف بهینه آب به دبیرخانه طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب واقع در جهاد دانشگاهی استان ارسال کنند تا به افراد برتر جوایزی اهدا شود.
به گزارش ایسنا، این آیین با حضور جمعی از دانش‌آموزان و معلمان برگزار شد و معلمان نیز در یک کارگاه آموزشی شرکت کردند و سرفصل‌های آموزش به آن‌ها ارائه شد تا این افراد به عنوان رابطین آموزشی، این آموزش‌ها را به معلمان در سایر نقاط استان منتقل و در نهایت دانش‌آموزان آموزش لازم را در زمینه صرفه‌جویی در مصرف آب ببینند.
 
 
   

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: