• یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۸
  • دسته بندی : اجتماعي
  • کد خبر : 972-8514-5
  • خبرنگار : 35
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس امور منابع آب‌ شهرستان‌های فارسان و کوهرنگ:

دانش‌آموزان نقش موثری در حفاظت از منابع آب دارند

رئیس امور منابع آب‌ شهرستان‌های فارسان و کوهرنگ گفت: دانش‌آموزان به سهم خود در راستای حفاظت از منابع آب دخیل هستند.
به گزارش ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری –  سید هاشم فاطمی 16 اردیبهشت ماه در آیین افتتاحیه طرح ملی دانش‌آموزی نجات  آب (داناب)، اظهار کرد: در راستای حفاظت از منابع آب، دانش‌آموزان نیز به سهم خود موثر هستند.
وی با اشاره به کم‌آبی موجود در استان، افزود: باید توجه داشت که اگر این روند ادامه یابد در چند سال آینده با بحران بزرگ‌تری مواجه خواهیم شد.
فاطمی بیان کرد: کشور زیبای ایران با نعمت‌های الهی نباید نابود شود بلکه در شرایط کنونی  باید همانند جنگ تحمیلی که همگان با همت در صحنه حضور یافتند، نهایت تلاش برای حفظ منابع آب به کار گرفته شود.
وی با بیان اینکه کمبود آب تهدیدی است که استان در حال حاضر با آن مواجه است، تصریح کرد: منابع آبی به شدت آلوده شده و درحال نابودی است.
فاطمی تاکید کرد: از صد در صد آب موجود در زمین، 97 درصد در اقیانوس و شور است، حدود 2.5 درصد یخچال‌های قطبی و تنها نیم درصد از آب برای همه موجودات قابل استفاده است.
وی با اشاره به اینکه ایران کشوری نیمه خشک بوده و 85 درصد مساحت آن خشک و فراخشک است، گفت: اکنون بارش سالانه در دنیا 850 میلیمتر و در ایران 220 میلیمتر است و بارش‌ها نیز در زمان مناسبی نیست به نحوی که رودخانه‌های سطحی به شکل فصلی است و رودخانه‌های دائم نیز اندک هستند.
فاطمی تصریح کرد: کشور را بی آبی تهدید می‌کند و اگر تدبیر لازم انجام نشود آب شرب نخواهیم داشت.  
وی اظهار کرد: استان 72 درصد به آب‌های زیرزمینی وابسته است و آب موجود نیز کیفیت بدی دارد، زمین نشست کرده و روند نگران گننده است.
فاطمی گفت: اکنون 70 درصد آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود.
وی در خصوص آب مجازی گفت: میزان آب مصرفی برای تهیه یک ماده غذایی در منزل را آب مجازی گویند و باید دقت شود تا در این زمینه به درستی مصرف شود و اصرافی صورت نگیرد.
فاطمی تصریح کرد: باید در زمینه حفاظت از منابع آبی یک عزم همگانی داشت که آبادانی کشور تنها باید با همت بسیار امکان‌پذیر است.
وی با بیان اینکه باید موضوع مصرف آب مجازی جدی گرفته و در این خصوص تلاش جدی شود، ادامه داد: با مصرف مجازی آب در منازل نیز میزان مصرف مواد غذایی  براساس استاندارد انجام می‌شود و در صورت درست مصرف کردن نیاز به واردات نخواهد بود
معاون شرکت آب منطقه‌ای استان فتح‌الله صابرپور گفت: فرهنگ‌سازی مختص یک گروه نیست و باید در ابعاد مختلف باشد به وِیژه کسانی که در امر آموزش فعالیت دارند، لازم است این مهم را مورد توجه قرار دهند.
وی خاطرنشان کرد: در چند سال گذشته در این خصوص با دستگاه‌های اجرایی همچون محیط زیست، جهاد کشاورزی، آموزش و پرورش و... همکاری شده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: