• سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۴
  • دسته بندی : اجتماعي
  • کد خبر : 972-7114-5
  • خبرنگار : 35
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

آلوده شدن 8.5 میلیون هکتار از جنگل‌های کشور به آفت و بیماری

مدیرکل دفتر حفاظت و حمایت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: در کشور هشت و نیم میلیون هکتار از جنگل‌ها به آفات و بیماری آلوده شده که یک و نیم میلیون هکتار از آن وضعیت بحرانی دارد.
به گزارش ایسنا - منطقه چهارمحال و بختیاری-  بهمن افراسیابی 11 اردیبهشت ماه در انجام تست پهپاد محلول پاش برای نخستین بار در سازمان جنگل‌ها در محدوده اندکی از جنگل‌های دورک مشایخ بخش ناغان از توابع شهرستان کیار در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: تغییر اقلیم در کشور در رویشگاه‌های مختلف موجب مشکلاتی برای منابع طبیعی شده و آفات برخی بیماری‌ها تشدید شده است.
وی افزود: در رویشگاه خزری (هیرکانی)، چند سال است که بلایت شمشاد و شبپره شمشاد، به حدود 10 درصد از شمشادهای این منطقه آسیب جدی زده و آنان را خشک کرد.
افراسیابی تصریح کرد: در منطقه ایران تورانی نیز گیاهان نیمه انگلی به عنوان انگل برخی از درختان تشدید پیدا کرد و مساحتی حدود 450 هزار هکتار از درختان جنگلی آلوده به گیاهان نیمه انگلی شد.
وی بیان کرد: در این منطقه یک جانور تحت عنوان تشی نیز به درختان بلوط خسارت می‌زند.
افراسیابی خاطرنشان کرد: در فلات مرکزی کویری که دارای درختچه‌های شپشک سفید طاق است آفتی شیوع یافته است و حدود 80 هزار از طاق‌زارها را آلوده کرده که حدود 40 هزار هکتار آن، وضعیت بحرانی دارد.
وی گفت: در رویشگاه زاگرس که چهارمحال و بختیاری در آن واقع شده و وسعت این رویشگاه حدود شش میلیون هکتار است از چند سال گذشته حدود یک میلیون و 400 هزار هکتار از جنگل‌های بلوط به سوسک چوب‌خوار و قارچ ذغالی آلوده شده و حدود 10 درصد از این درختان آلوده خشک شدند و مابقی نجات یافتند.
افراسیابی تاکید کرد: رویشگاه زاگرس اکنون به آفت جوانه خوار آلوده شده و امروز با حضور مسئولان حفاظت منابع طبیعی رویشگاه زاگرس، برای مدیریت این آفت یک هم اندیشی صورت گرفته است.
وی ادامه داد: این آفت در حال حاضر 241 هزار هکتار از بلوط زارهای استان‌های زاگرس را آلوده کرده  اما موجب خشک شدن درختان درختان بلوط نمی‌شود ولی به لحاظ فیزیولوژیکی خسارتی را به درخت وارد می‌کند.
افراسیابی اضافه کرد: سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور تمام آفات و بیماری‌ها را شناسایی، سطوح آلوده و مناطق بحرانی را مشخص کرده و برای مبارزه با آنان دستورالعمل فنی تهیه شده و به استان‌های مختلف ارائه کرده است.
وی تصریح کرد: برای مبارزه آفت جوانه‌خوار بلوط اعتبار حدود یک میلیارد و 350 میلیون تومان در سال جاری در اختیار استان‌ها قرار گرفت.
افراسیابی گفت: در مبارزه با آقات و بیماری‌ها باید از بهره‌برداران منابع طبیعی استفاده کرد به آنان آموزش داد تا در مبارزه به ادارات منابع طبیعی کمک شود که این اقدام اکنون در حال انجام است و در آینده در تلاش هستیم بیشتر امور را به مردم واگذار کنیم.
وی اظهار کرد: در کشور هشت و نیم میلیون هکتار از جنگل‌ها به آفات و بیماری آلوده شده که یک و نیم میلیون هکتار از آن وضعیت بحرانی دارد.
افراسیابی خشکسالی و تغییر اقلیم را در تشدید بیماری موثر دانست و گفت: باید در سطح اجرایی به نحوی عمل کرد تا آثار این امر کمرنگ شود.
وی در خصوص قطع درختان برای سوخت در کشور بیان کرد: در کشور هشت و نیم میلیون مترمکعب چوب برای تامین انرژی تحت عنوان هیزم استفاده می‌شود که برای جلوگیری از این اقدام یک سوخت جایگزین تعریف شده همانند منطقه لردگان از چهارمحال و بختیاری که آبگرمکن خورشیدی به این افراد داده شد.
افراسیابی خاطرنشان کرد: در دو تا سه سال اخیر حدود شش هزار آبگرمکن خورشیدی در اختیار طبیعت نشینان در سطح کشور قرار گرفت.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: