• چهارشنبه ۱۵ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۷
  • دسته بندی : اجتماعي
  • کد خبر : 971-5714-5
  • خبرنگار : 35
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

آغاز مبارزه با آفت جوانه خوار جنگل‌های بلوط در چهارمحال و بختیاری

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری گفت: مبارزه با آفت جوانه خوار جنگل‌های بلوط در سطح استان آغاز شده است.

علی محمدی‌مقدم در گفت ‌و گو با خبرنگار ایسنا - منطقه چهارمحال و بختیاری – اظهار کرد: آفت جوانه خوار جنگل‌های بلوط یکی از آفات مهم برگ‌خوار در حال شیوع در استان است.

وی افزود: در استان سطحی معادل 15 هزار هکتار به این آفت آلوده شده است که بیشتر جنگل‌های دو شهرستان لردگان و کیار را در برگرفته است و اکنون کار مبارزه با آن از دوم فروردین ماه جاری در سطح دو هزار هکتار با اعتباری بالغ بر پنج میلیارد ریال آغاز شده است.

محمدی‌مقدم با اشاره به اینکه این اقدام در کوتاه مدت منجر به کاهش این آفت خواهد شد، تصریح کرد: باید قبل از اینکه لاروها به حشره کامل تبدیل شوند، مبارزه صورت گیرد.

وی بیان کرد: این امر یک مبارزه بیولوژیکی است که آثار مخربی بر محیط زیست ندارد و از حشره‌کش‌های بیولوژیکی باکتریایی که مهم‌ترین آن BT است، استفاده می‌شود.

محمدی‌مقدم با بیان اینکه سطح آلودگی زیاد است، تاکید کرد: به دلیل صعب‌العبور بودن برخی مناطق، در حال پیگیری برای استفاده از محلول پاشی هوایی نیز هستیم.

وی از انجام تحقیقات بر روی طعمه خوار این آفت خبر داد و گفت: این آفت از جوانه و برگ درخت بلوط تغذیه می‌کند به نحوی که درخت با بی‌برگی کامل روبرو خواهد شد و اثرات زیان‌بار روی آن دارد.

محمدی‌مقدم نبود سرما و یخبندان در سال‌های اخیر که موجب نابودی این آفت است، گرم شدن هوا و تغییر اقیلم استان را دلایل ظغیان این آفت، در دو شهرستان کیار و لردگان عنوان کرد.

وی خاطرنشان کرد: اکنون اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با مراکز دانشگاهی در حال مطالعه روی طعمه‌خوار این آفت است.

 انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: