• دوشنبه ۲۸ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۹
  • دسته بندی : علمي و آموزشي
  • کد خبر : 9612-1886-5
  • خبرنگار : 11
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

حمایت فرهنگستان زبان و ادب فارسی از برگزار ی همایش ملی زبان فرهنگ و ادبیات بختیاری

معاون دانشگاه پیام نور استان چهارمحال و بختیاری گفت: فرهنگستان زبان و ادب فارسی از برگزار ی همایش ملی زبان فرهنگ و ادبیات بختیاری حمایت می‌کند.
حمید رضایی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – با اشاره به برگزاری نخستین همایش ملی زبان، فرهنگ و ادبیات بختیاری سال آینده در دانشگاه پیام‎نور استان، اظهار کرد: مطالعات زبان و زبان‌شناسی، فرهنگ و عناصر فرهنگی بختیاری، پیوند ادبیات بومی و عامه بختیاری با ادبیات رسمی ایران از محورهای این همایش هستند.
وی افزود: بختیاری‌ها یکی از کهن‌ترین و ریشه‌دارترین قوم‌های ایرانی هستند که با توجه به تنوع جغرافیایی به ویژه در حوزه زاگرس، ظرفیت‌ها و استعدادهای بسیار فراوانی را در خصوص مطالعات ادبیات زبان‌شناسی و مولفه‌های فرهنگی و مردم شناسی دارند.
رضایی ادامه داد: در دوره‌های اخیر مطالعات گسترده‌ای در حوزه گویش‌ها و زبان‌های بومی ایران و اقوام مختلف صورت گرفته که با توجه به اهمیت ویژه‌ای به آن‌ها در دوره متاخر، ویژه‌نامه‌ها و مجلات معتبر علمی صرفا به بررسی گویش‌ها و لهجه‌ها پرداخته‌اند.
رضایی ادامه داد: با توجه به وجود ظرفیت و استعداد قوم بختیاری برگزاری چنین همایشی به صورت مستقل و ویژه ضروری است.
وی با اشاره به اینکه تاکنون همایشی ملی در خصوص زبان، فرهنگ و ادبیات بختیاری برگزار نشده است، تصریح کرد: با وجود تمام ظرفیت‌ها و استعدادها و با توجه به تحولات دنیای جدید در صورتی که به گویش‌ها و زبان‌های بومی پرداخته نشود ممکن است از بین بروند که به منظور حفظ آن‌ها و انتقال به نسل‌های آینده بایستی به صورت شفاهی باقی بمانند.
معاون دانشگاه پیام نور استان گفت: در صورتی که زمینه مطالعات علمی و پژوهشی فراهم نمی‌شد بسیاری از عناصر فرهنگی موجود از بین می‌رفت که دانشگاه پیام‎نور استان به عنوان رسالت و مسئولیت دانشگاهی خود موظف است در این حوزه برای زبان‌های بومی ایران به ویژه زبان بختیاری اهمیت خاصی قائل شود.
وی ادامه داد: این همایش خارج از دید سیاسی و صرفا به منظور انجام پژوهش‌های علمی، آکادمیک و دانشگاهی برگزار خواهد شد.
رضایی گفت: این همایش زمینه را برای پژوهشگران و محققان علاقه‌مند به تحقیق مسائل و مقدمات علمی فراهم کرده تا پژوهش‌های نو و تازه خود را در معرض مخاطبان عام قرار دهند.
وی با اشاره به اینکه پرداختن به مقوله‌های پژوهشی در حوزه بختیاری تاریخ دیرینه‌ای را به همراه دارد، خاطرنشان کرد: محققان و سفر نامه‌نویسان اروپایی بسیاری در حوزه زبان بختیاری و شعر عامیانه بختیاری مطالب و اقدامات بسیار ارزشمندی در حوزه فرهنگی و حوزه‌های ادبی انجام داده‌اند.
رضایی با اشاره به تدوین و ساخته شدن نخستین مستند جهان با نام گراس با محوریت کوچ طایفه بختیاری، تصریح کرد: تمامی موارد نشان از توجه ویژه اروپاییان و محققان مختلف به حوزه بختیاری دارد که بعد از آن آثار متعددی در خصوص قوم بختیاری با توجه به ظرفیت‌های آن‌ها تدوین شده است.

رضایی با اشاره به اعلام همکاری نهادها و موسسات بسیاری در استان و خارج از استان، تصریح کرد: در ابتدا انجمن زبان و ادبیات فارسی و فرهنگستان زبان و ادب فارسی برای برگزاری همایش به منظور حفظ زبان‌های بومی و گویش‌ها اعلام همکاری کرده‌اند.
وی بنیاد ایران‌شناسی، بنیاد ملی نخبگان، جهاد دانشگاهی، دانشگاه شهرکرد و دانشگاه علمی کاربردی، نهاد کتابخانه‌های عمومی استان، پارک علم و فناوری، نیروی انتظامی، بنیاد موقوفات دکتر افشار و دیگر نهادها را از حامیان این همایش عنوان کرد.
وی تاکید کرد: علاوه بر انتشار مقالات در ISC ، مقالات برگزیده همایش در دو ویژه‌نامه از مجلات علمی پژوهشی مربوط به انجمن زبان و ادب فارسی و فرهنگ و ادب عامه منشر خواهد شد.
رضایی با اشاره به اینکه کمیته علمی همایش متشکل از اعضای هیئت علمی گروه‌های زبان و ادبیات فارسی و هنر و افرادی از برخی دانشگاه‌های کشور است، گفت: بیش از 20 نفر داور کار داوری این همایش را بر عهده دارند.
وی خاطرنشان کرد: آخرین مهلت ارسال مقالات 25 فروردین سال 97 و اعلام نتایج داوری مقالات اول اردیبهشت سال آینده است

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: