• سه شنبه ۲۲ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۶
  • دسته بندی : اقتصادي
  • کد خبر : 9612-3084-5
  • خبرنگار : 101
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

آغاز توزیع میوه شب عید از 24 اسفندماه در چهارمحال و بختیاری

مدیرکل تعاونی روستایی چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: با برنامه ریزی انجام شده توزیع میوه در شهرستان‌های 9 گانه چهارمحال و بختیاری از 24 اسفندماه آغاز و تا 15 فروردین سال 96 ادامه می‌یابد.
به گزارش ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – جان‌محمد الله‌یاری 22 اسفندماه در نشست خبري با اصحاب رسانه و مطبوعات استان، اظهار کرد: بیش از یک هزار تن ميوه شب عيد اعم از ٣٠٠ تن سيب درختی ( ٥٠ درصد سفيد و ٥٠ درصد قرمز) و بیش از ٧٠٠ تن پرتقال كه شامل ٤٠٢ تن پرتقال تامسون از شمال و ٣١٥ تن پرتقال والنسيا از جنوب در استان توزیع خواهد شد.
وی با اشاره به وجود 110 غرفه در سطح استان برای توزیع این میوه‌ها، افزود: سازمان تعاون روستایی و هم‌چنین اتحادیه‌ها و صنف‌ها در تامین، تهیه، توزیع میوه شب عید اقدامات و کمک‌های لازم را در این خصوص به عمل خواهند آورد و تمام هزینه‌ها، اعم از تامین، حمل و نقل و توزیع بر عهده این سازمان خواهد بود.
مدیر تعاون روستایی چهارمحال و بختیاری از وجود 100 ناظر برای جلوگیری از هرگونه تخلف و عدم توزیع میوه نامرغوب هنگام توزیع میوه شب عید خبر داد.
وی افزود: وظیفه این سازمان در بحث میوه شب عید، تامین بازار میوه نیست بلکه تنظیم بازار میوه است و تنها یک ششم تامین میوه را بر عهده خواهیم داشت.
الله‌یاری خاطرنشان کرد: این سازمان خریدهای حمایتی و تضمینی و خریدهای توافقی محصولات کشاورزی را با کمک گرفتن از شبکه مویرگی که در تمام روستاها توسط فروشگاه‌ها تشکیل شده، انجام می‌دهد.
وی تصریح کرد: علاوه بر حسابرسی و نظارت بر تعاونی‌های موجود در سطح استان مشاوره حقوقی، آموزش ارکان و اعضا و توسعه به خصوص در بحث کشاورزی بر عهده سازمان تعاونی و روستایی است.
مدیر تعاون روستایی چهارمحال و بختیاری افزود: ایجاد صنف کشاورزان در استان و شهرستان‌ها شامل 9 صنف کار کاشاورزی و یک صنف استانی، ایجاد اتحادیه تعاونی روستایی در شهرستان‌ها و یک اتحادیه در استان، 9 تعاونی فراگیری منابع طبیعی و گیاهان دارویی و یک اتحادیه کشوری، ایجاد اشتغال جدید 50 نفر و عضوگیری 9 هزار نفر در بحث آبخیزداری، ارائه تسهیلات از 10 میلیون تا 100 میلیون با سود چهاردرصد از دیگر عملکردهای این سازمان بوده است.
الله‌یاری در رابطه با تعاونی‌‎های آبزی‌پروری با اشاره به مقام نخست استان در پرورش ماهی سردابی در کشور، تصریح کرد: چهارمحال و بختیاری از  نخستین استان‌هایی بوده که توانسته است هم اتحادیه و هم تعاونی‌های تخصصی آبزی پروری را دراستان ایجاد کند.
وی از ایجاد تعاونی دامداری در استان خبر داد و گفت: از مهم‌ترین عملکردهای این اتحادیه ایجاد زنجیره تولید شیر برای نخستین بار در کشور بوده و ساخت انبارهای دو هزار تنی و ایجاد کارخانه تهیه خوراک دام، ایجاد باسکول 60 تنی، خرید حمایتی شیر با ارائه یارانه به دامداران از جمله فعالیت‌هایی بوده که برای رسیده به این هدف انجام شده است.
مدیرکل تعاونی روستایی چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: در توزیع اقلام خوراکی در طول 45 روز گذشته 65 هزار و 818 کیلوگرم تخم مرغ توزیع شده که 20 هزار کیلو گرم وارداتی و مابقی از داخل تامین شده است.
وی ادامه داد: در خصوص توزیع مواد سوختی، شبکه‌های تعاونی روستایی نقش مهمی داشته که بیش از 9 میلیون لیتر مواد سوختی شامل 4 میلیون لیتر بنزین، 4 میلیون لیتر گازوئیل و یک میلیون 700 هزار لیتر نفت را در استان توزیع کرده است.
الله‌یاری از توزیع 12 میلیون و 430 هزار و 520 کیلو گرم آرد خبازی را در بین روستاییان خبر داد و بیان کرد: با وجود فروشگاه‌های این تعاونی در سطح استان و استفاده از شبکه مویرگی این محصولات به شهرستان‌ها و روستاها توزیع خواهد شد. الله‌یاری از ایجاد کانون‌های گردشگری، توانمندی فعالیت‌های زنان روستایی در تهیه زعفران، گیاهان دارویی و ..، ایجاد زنجیره تولید هلو و بادام، از بین بردن واسطه‌ها، جلوگیری از دادن اراضی به افراد خصوصی و تولید برق با استفاده از انرژی خورشیدی به خصوص در روستاها را از برنامه آتی این سازمان دانست.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: