• پنجشنبه ۱۷ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۸
  • دسته بندی : اجتماعي
  • کد خبر : 9612-8514-5
  • خبرنگار : 11
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

تولید 15 درصد از ماهیان سردابی کشور در چهارمحال و بختیاری

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: به طور میانگین 15 درصد از ماهیان سردابی کشور در چهارمحال و بختیاری تولید می‌شود که لازم است به سمتی پیش رویم که مصرف ماهی در استان افزایش یابد.
به گزارش ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – پرویز منصوری 17 اسفندماه در نشست خبری با اصحاب رسانه استان، با اشاره به وجود 400 مزرعه فعال پرورش ماهی سردابی در استان و فراهم شدن اشتغال 600 نفر به صورت مستقیم، اظهار کرد: 99.5 درصد از مزارع پرورش ماهی در سرشاخه کارون هستند که سالانه بیش از 23 هزار تن ماهی در استان تولید می‌شود.
وی افزود: 15 درصد از ماهیان سردابی کشور در چهارمحال و بختیاری تولید می‌شود که لازم است به سمتی پیش رویم که مصرف ماهی در استان افزایش یابد.
منصوری با اشاره به اینکه سال گذشته 150 تن ماهی از استان به کشور روسیه صادر شد، گفت: خوشبختانه ماهی استان استانداردهای لازم برای صادرات را دارد که پیش‌بینی می‌شود سال آینده با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته میزان صادرات ماهی سردابی از استان به بیش از 500 تن برسد.
وی با اشاره به شرایط خشکسالی در استان، گفت: سال آینده به منظور حفظ تولید ماهی، افزایش در واحد سطح و همچنین مقابله با خشکسالی مزارع پرورش ماهی به تجهیزات مکانیزاسیون مجهز خواهند شد که تا پایان برنامه ششم توسعه با توجه به شرایط اقلیمی در استان، تمامی مزارع پرورش ماهی مکانیزه خواهند شد.
مدیر شیلات و امور آبزیان جهاد کشاورزی استان با اشاره به اینکه پرورش ماهی در قفس از برنامه‌های اقتصاد مقاومتی شیلات و امور ابزیان سازمان جهاد کشاورزی است، تصریح کرد: میزان تولید پرورش ماهی در قفس برای سال جاری به بیش از یک هزار تن و تا پایان برنامه ششم توسعه میزان تولید به چهار هزار تن خواهد رسید.
وی با اشاره به اینکه تولید ماهی زینتی به آب کمی نیاز دارد، اظهار کرد: به دنبال ایجاد شهرک ماهیان زینتی در استان هستیم که این ظرفیت در لردگان و اردل وجود دارد.
منصوری افزود: همچنین با پیگیری و کمک اداره کل حفاظت محیط زیست و اداره کل دامپزشکی استان امکان تولید ماهی خاویار در استان و در شهرستان‌های لردگان و اردل وجود دارد.
مدیر شیلات و امور آبزیان جهاد کشاورزی استان با اشاره به اینکه سال گذشته 340 هزار قطعه ماهی زینتی در استان تولید شد، تصریح کرد: امسال 350 هزار قطعه ماهی زینتی تولید شده که عمده ماهیان زینتی به استان‌های همجوار و حوزه خلیج‌فارس صادر می‌شود.
منصوری خاطرنشان کرد: 55 طرح با مبلغ مورد نیاز 185 میلیارد ریال تسهیلات از منابع اشتغال روستایی، در سامانه کارا برای احداث مزارع شیلاتی در استان ثبت‌نام شده است که از این تعداد 34 طرح با پیشرفت فیزیکی 50 درصد به بانک‎های عامل معرفی شدند که با بهره‌برداری از ان‌ها اشتغال 84 نفر فراه خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه حدودا 80 طرح از محل اعتبارات اشتغال فراگیر نیازمند سرمایه در گردش هستند، بیان کرد: این تعداد طرح 178 میلیارد ریال سرمایه در گردش نیاز دارند که اشتغال 272 نفر را تثبیت و 80 اشتغال جدید ایجاد خواهد شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: