• یکشنبه ۶ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۴
  • دسته بندی : اجتماعي
  • کد خبر : 9612-2114-5
  • خبرنگار : 11
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

پیش‌بینی توزیع بیش از یک میلیون اصله نهال در چهارمحال و بختیاری/ ورود نهال‌های دانه‌دار به استان؛ ممنوع

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال یک میلیون و 200 هزار اصله نهال در استان توزیع‌ شود.
ابراهیم شیرانی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا - منطقه چهارمحال و بختیاری - اظهار کرد: نهال‌های توزیعی امسال برای طرح‌های عمده و طرح‌های خرد مورد استفاده قرار می‌گیرند.
وی اضافه کرد: به منظور توسعه باغات، یک میلیون اصله نهال در طرح سودجان توزیع خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه سطح نهالستان‌های استان بیش از شش هکتار است، افزود: هشت نهالستان‌ در استان وجود دارد که حدودا 400 هزار اصله نهال در آن‌ها تولید می‌شود.
شیرانی با اشاره به اینکه بخشی از نهال‌ها در استان و بخشی از سایر استان‌ها وراد می‌شوند، تصریح کرد: نهال‌های وارداتی باید داری شناسه، برچسب و مجوز لازم باشند.
وی گفت: نهال‌های توزیعی شامل هسته‌دارها از جمله گردو، بادام، شلیل، هلو و آلبالو و دانه‌دارها از جمله سیب، به و گلابی است که ورود نهال‌های دانه‌دار به استان به دلیل برخی از بیماری‌ها و شرایط قرنطینه‌ای در استان ممنوع است.
شیرانی با اشاره به اینکه قلمه‌های ریشه‌دار از جمله گل محمدی در استان تولید می‌شود، خاطرنشان کرد: برای طرح‎های عمده در استان قلمه‌های ریشه‌دار موی دیم از کردستان و دیگر استان‌ها وارد چهارمحال و بختیاری می‌شوند.
وی به باغداران توصیه کرد: نسبت به تهیه نهال شناسنامه‌دار از جایگاه‌های دارای مجوز اقدام به خرید کنند و از خرید نهال‌های فاقد شناسنامه و نهال‌های ارزان‌قیمت خودداری کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: