• شنبه ۲۱ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۲
  • دسته بندی : علمي و آموزشي
  • کد خبر : 9611-2086-5
  • خبرنگار : 35
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

پایش سلامت 10 هزار نفر از جمعیت چهارمحال و بختیاری در مرکز کوهورت

مسئول تیم پرسشگر عمومی مرکز پایش سلامت کوهورت چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه در مرکز سلامت کوهورت 10 هزار نفر در دو شهرستان استان پایش می‌شوند، گفت: هفت هزار نفر از جمعیت شهری و سه هزار نفر از جمعیت روستایی خواهند بود که از مهر ماه سال گذشته تاکنون 6500 نفر پذیرش شده‌اند.
به گزارش ایسنا - منطقه چهارمحال و بختیاری – فاطمه صالحی 21 بهمن‌ماه در بازدید از مرکز پایش سلامت کوهورت استان، اظهار کرد: در حال حاضر علت 80 درصد مرگ و میرها در کشور، بیماری‌های غیر واگیر همانند سکته‌های قلبی و مغزی و دیابت است.
وی با اشاره به اینکه 38 درصد جمعیت استان در شهرستان‌های شهرکرد و اردل و روستاهای آن همچون سرچاه و عزیزآباد ساکن هستند، افزود: به همین منظور افراد 35 تا 70 سال که در معرض خطر بیماری‌های غیر واگیر قرار دارند، در این شهرستان‌ها برای انجام پایش سلامت کوهورت انتخاب شدند تا بتوان عوامل خطر را شناسایی و مشاهد کرد که آیا این بیماری‌ها در استان افزایش یا کاهش داشته است و بتوان در سیر طبیعی آن خلل ایجاد کرد.
صالحی تصریح کرد: در پایش سلامت کوهورت افزایش سطح سلامت جامعه و توسعه تحقیقات و پژوهش‌ در زمینه این بیماری‌ها در نظر گرفته شده است.
وی تاکید کرد: کوهورت به معنای این است که یک جمعیت هم‌گروه در یک مدت زمان طولانی در یک رخداد همانند سرطان و سکته پایش می‌شوند و عوامل آن را برآورد و اندازه‌گیری می‌کنند.
صالحی ادامه داد: این مرکز از اردیبهشت‌ماه 94 آغاز به کار کرده است و انجام پایش سلامت کوهورت از مهر ماه سال گذشته اجرایی شده و تا پایان اسفند ماه سال جاری تمام می‌شود.
وی با اشاره به اینکه در پایش سلامت کوهورت 10 هزار نفر در دو شهرستان استان پایش می‌شوند، اظهار کرد: هفت هزار نفر از جمعیت شهری و سه هزار نفر از جمعیت روستایی خواهند بود که از مهر ماه سال گذشته تاکنون 6500 نفر پذیرش شده‌اند.
صالحی اضافه کرد: در این پایش ابتدا جمعیت شهری در حال انجام است و از فروردین 97 پایش جمعیت روستایی آغاز خواهد شد.
وی بیان کرد: افراد واجد شرایط از طریق سامانه سیب و توسط مراکز جامع سلامت به مرکز پایش سلامت کوهورت ارجاع و در فرآیند انجام این پایش قرار می‌گیرند.
صالحی گفت: پایش سلامت کوهورت به مدت 20 سال به شکل دوره‌ای هر سال یک‌بار به صورت رایگان انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه در طول روند انجام این پایش نمونه‌های مو و ناخن و ... از افراد دریافت می‌شود، خاطرنشان کرد: در این پایش یک بیو بانک ایجاد خواهد شد که برای استان یک منبع ارزشمند است و نمونه‌های دریافت شده از افراد همچون مو و ناخن درآن ذخیره خواهد شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: