• سه شنبه ۱۷ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۶
  • دسته بندی : اقتصادي
  • کد خبر : 9611-2784-5
  • خبرنگار : 11
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

معاون وزیر جهاد کشاورزی خبر داد:

توسعه سطح گلخانه‌های کشور به ۱۸ هزار هکتار؛ تا پایان برنامه ششم

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی با اشاره به اینکه تا پایان برنامه ششم توسعه سطح گلخانه‌های کشور به ۱۸ هزار هکتار خواهد رسید و پنج هزار و ۳۰۰ هکتار بازسازی صورت خواهد گرفت، افزود: در خصوص توسعه گلخانه‌ها تا پایان سال جاری پیش‌بینی شده دو هزار و ۲۴۰ هکتار گلخانه در کشور توسعه یابد. 
به گزارش ایسنا - منطقه چهارمحال و بختیاری - محمدعلی طهماسبی ۱۷ بهمن‌ماه در سفر به شهرکرد جمع خبرنگاران استان با اشاره به اینکه توسعه کشت‌های گلخانه‌ای جزء طرح‌های اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی محسوب می‌شود٬ اظهار کرد: علاوه بر توسعه کشت‌های گلخانه‌ای، توسعه باغات دیم و کشت گیاهان دارویی در اراضی شیب‌دار در استان‌های غربی به ویژه چهارمحال و بختیاری در دستور کار قرار دارد. 
وی با اشاره به اینکه تا پایان برنامه ششم توسعه سطح گلخانه‌های کشور به ۱۸ هزار هکتار خواهد رسید و پنج هزار و ۳۰۰ هکتار بازسازی صورت خواهد گرفت، افزود: در خصوص توسعه گلخانه‌ها تا پایان سال جاری پیش‌بینی شده دو هزار و ۲۴۰ هکتار گلخانه در کشور توسعه یابد که اعتبارات لازم برای احداث گلخانه‌ها از محل صندوق توسعه روستایی و اشتغال فراگیر و از محل بانک کشاورزی با همکاری صندوق توسعه ملی است. 
وی افزود: از سال گذشته تاکنون سه هزار و ۴۰۰ هکتار به سطح گلخانه‌های کشور افزوده شده است. 
طهماسبی با اشاره به نقش مهم تولیدات گلخانه‌ای در کاهش مصرف آب، افزایش تولید و اشتغالزایی بالای آن، گفت: سطح گلخانه‌های کشور از هشت هزار و ۸۰۰ هکتار در سال ۹۲، با افزایش سطحی معادل سه هزار و ۵۰۰ هکتار به ۱۲ هزار و ۳۰۰ هکتار در سال جاری رسیده است، همچنین تا پایان سند چشم‌انداز سطح گلخانه‌های کشور به حدودا ۶۰ هزار هکتار خواهد رسید. 
وی با اشاره به اینکه عمده محصولات گلخانه‌ای سبزی و صیفی‌جات از جمله گوجه، خیار، بادمجان، توت‌فرنگی و گیاهان دارویی است٬ تصریح کرد: در حال حاضر درختان انگور و انار نیز به گلخانه‌ها انتقال داده می‌شود. 
طهماسبی ادامه داد: عمده گلخانه‌ها به دلیل نزدیک بودن به بازار در تهران بوده که سطح گلخانه‌ها در تهران بیش از سه هزار هکتار است. 
وی با اشاره به اینکه تولید و کشت گیاهانی از جمله گل‌محمدی و زعفران در استان به لحاظ دارا بودن مواد موثره با دیگر استان‌ها متفاوت است، خاطرنشان کرد: در چهارمحال و بختیاری به دلیل ارتفاع بالا از سطح دریا کشت گیاهان مقاوم به سرما از جمله کشت توت‌فرنگی، گل رز و میخک جوابگوی استان است و کشت گیاهان گرمسیری و نیمه گرمسیری در استان مناسب نیست.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: