• شنبه ۱۴ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۹
  • دسته بندی : اقتصادي
  • کد خبر : 9611-2084-5
  • خبرنگار : 11
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

تضعيف سازمان نظام مهندسی ساختمان موجب بدبينی افكار عمومي می‌شود

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان چهارمحال و بختیاری گفت: تضعیف سازمان نظام مهندسی موجب بدبینی افکار عمومی می‌شود.
اردشیر بنایی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری - اظهار کرد: قانون نظام مهندسی در اسفندماه سال 74 توسط مجلس شورای اسلامی تصویب و آیین نامه‌های اجرایی آن از سوی وزارت مسکن و شهرسازی ابلاغ شد که از سال 76 قوانین و آیین‌نامه‌های اجرایی در نظام مهندسی استان‌ها اجرایی شد.
وی افزود: پس از گذشت 20 سال تجربیات بسیاری به دست آمده و ساخت و سازهای شهری و روستایی براساس قانون و آیین نامه‌های اجرایی این سازمان انجام می‌شود که کیفیت ساخت و ساز ساختمان‌ها نسبت به سال‌های گذشته به طور چشمگيري افزایش یافته است.
بنایی با اشاره به زلزله‌های اخیر و کشته شدن تعداد زیادی از هموطنان، تصریح کرد: نظام مهندسی در سال‌های گذشته ساختمان‌ها را بر اساس اصول و قواعد مهندسی ساخت که این امر موجب شد در زلزله اخیر کرمانشاه تلفات انسانی به شدت کاهش یابد.
وی با بیان اینکه از سال 95 تاکنون اختلاف نظرهایی میان وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی ساختمان به وجود آمده است، گفت: اخیرا این اختلاف نظرها شدت گرفته و به تقابل رسیده است که این اختلاف نظرها منجر به آسیب خواهد شد.
وی با اشاره به پیگیری وزارت راه و شهرسازی در خصوص آیین نامه کنترل، خاطرنشان کرد: متاسفانه در این آیین نامه حقوق بهره‌بردار در نظر گرفته نشده است و استدلال وزارت راه و شهرسازی این است که اختیار به مالک داده شود كه مجری و ناظرساختمان را خود انتخاب کند و سازمان نظام مهندسی تنها سیستم بررسي صلاحيت اعضاي خود را عهده‌دار باشد که این امر آسیب‌ز‌ا است.
رییس سازمان نظام مهندسی استان تاکید کرد: ساخت و ساز توسط تولیدکننده مسکن یا سرمایه‌گذار صورت می‌گیرد و نهایتا تحویل بهره‌بردار می‌شود که حقوق بهره‌بردار در ارتباط با انتخاب مهندس ناظر بر عهده مالک، کاملا اشتباه است.
وی گفت: از 10 بهمن‌ماه با نامه وزارت راه و شهرسازی دریافت پنج درصد از حق‌الزحمه مهندسان ناظر و واریز ان به حساب سازمان نظام مهندسی لغو شده است.
بنایی با اشاره به اینکه ساختار نظام مهندسی شامل هیات مدیره و بالاترین رکن این سازمان یعنی مجمع عمومي است، تصریح کرد: عمل به وظایف و قوانین بر اساس مصوبات مجمع صورت می‌گیرد که طبق مصوبات موجود و ماده 37 قانون نظام مهندسي نباید از این نامه پیروی کرد.
وی گفت: 95 درصد از مبلغی که توسط مالکان به حساب سازمان نظام مهندسی واریز می‌شود به مهندسان ناظر و تنها پنج درصدبه حساب سازمان واریز می‌شود و هيچگونه اجحافی در حق مالک صورت نمی‌گیرد.
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان بیان کرد: متاسفانه با ارسال این نامه در شبکه‌های اجتماعی و سازمان، میان مهندسان اختلاف به وجود آمده و این کار موجب از بین رفتن انسجام میان آن‌ها خواهد شد.
وی تاکید کرد: اگر قرار باشد اصلاحاتی در قوانین نظام مهندسی صورت گیرد باید به درستی انجام شود نه اینکه با ارائه لایحه‌ای به مجلس، تمامی قوانین سازمان نظام مهندسی را به صورت یکجا تغییر دهد.
بنایی تضعیف سازمان‌های نظام مهندسی را یکی از ایرادهای این لایحه عنوان و افزود: آسیب به این سازمان موجب بدبینی افکار عمومی و کاهش اعتماد مردم به مهندسان خواهد شد.
وی بر لزوم نظارت‌ها توسط مهندسین به صورت تمام وقت تاکید کرد.
بنایی خاطرنشان کرد: در صورتی که آیین نامه و قانونی در مورد بخش خصوصي تصویب شود باید از آن بخش نظرسنجی شده، حال این سوال مطرح می‌شود که عدم دریافت پنج درصد حق‌الزحمه مهندسان ناظر از سوی نظام مهندسی با کدام یک از بخش‌های خصوصی هماهنگي شده است.
وی گفت: براساس آيين نامه اجرايي ماده ٣٣برای جلوگیری از ایجاد فساد میان مالک و ناظر، نباید ارتباط مالي میان این دو وجود داشته باشد، که امروزه عکس این قانون مطرح می‌شود.
بنایی خاطرنشان کرد: در صورتی که در خصوص موضوعات مطرح شده دفاعی وجود دارد، لازم است مناظراتی در سطح استانی میان مدیرکل راه و شهرسازی و رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان و همچنین در سطح کشور میان وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان نظام مهندسی، در حضور اصحاب رسانه صورت گیرد.
 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: