• پنجشنبه ۱۲ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۷
  • دسته بندی : اجتماعي
  • کد خبر : 9611-6814-5
  • خبرنگار : 11
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

بیش از یک هزار برنامه در حوزه زنان و خانواده در چهارمحال و بختیاری برگزار می‌شود

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری چهارمحال و بختیاری گفت: یک هزار و 300 برنامه در حوزه زنان و خانواده در چهارمحال و بختیاری توسط 50 دستگاه اجرایی همزمان با ایام الله دهه فجر برگزار می‌شود.
به گزارش ایسنا - منطقه چهارمحال و بختیاری - فاطمه دوستی 12 بهمن ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات استان، اظهار کرد: جمهوری اسلامی در طی حیات 38 ساله خود ضمن احترام به کرامت انسانی زنان همواره بهبود وضعیت و توانمندسازی آن‌ها را در زمینه های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و علمی و فرهنگی را در دستور کار داشته است.
وی افزود: امروزه شاهد حضور گسترده زنان در حوزه های مختلف ورزشی، هنری، آموزشی، اجتماعی و علمی و تخصصی به خصوص در استان هستیم و اثرات انقلاب و تفکرات امام راحل بعد از انقلاب به خوبی دیده می‌شوند به طوری که جهش خوبی در حوزه زنان و در مناطق دور افتاده و محروم رخ داده است .
دوستی با اشاره به اینکه یکی از تحولات جمهوری اسلامی به ویژه در چهارمحال و بختیاری حوزه آموزش و بهداشت و درمان بوده است، تصریح کرد:استان در بحث مراقبت‌های قبل از زایمان رتبه یک کشوری را دارد و همچنین میزان مرگ و میر مادران باردار به صفر رسیده است.
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری ادامه داد: درصد زایمان های تحت مراقبت توسط کارکنان آموزش دیده بهداشت به 99.88 درصد و درصد زنان ایمن شده به کزاز به 100 درصد رسیده است.
دوستی گفت: حضور زنان در تمام عرصه‌های بین المللی و در سطح کشوری به برکت نظام جمهوری اسلامی است و فراهم بودن شرایط موجب حضور گسترده این قشر می‌شود.
وی درصد باسوادی زنان استان را 84.74 درصد عنوان و تصریح کرد: درصد باسوادی نسبت به سال 90، 2.2 درصد رشد داشته است، همچنین از لحاظ پوشش تحصیلی دختران مقطع ابتدایی استان رتبه دو کشوری و رتبه رضایت از زندگی در زنان غیر شاغل در سنین 15 تا 24 سال، رتبه 10 بوده که تا رسیدن به شرایط مطلوب فاصله بسیاری وجود دارد.
 مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری با اشاره به اینکه در حوزه زنان جهش خوبی دیده می‌شود، اظهار کرد: سال گذشته در برنامه ششم توسعه، ماده 101 مبنی بر استفاده زنان در مناصب مدیریتی تصویب شد که با توجه به این مصوبه مقرر شد تا پایان برنامه ششم توسعه 30 درصد این موضوع محقق شود.
وی با اشاره به اینکه دهه فجر امسال با شهادت حضرت فاطمه عجین شده است، تصریح کرد: در تمامی برنامه‌ریزی‌ها سعی شده به این موضوع توجه شود و برنامه‌ریزی‌ها با این محوریت صورت گیرد.
دوستی با اشاره به شکل گیری کمیته زنان دهه فجر در تمامی شهرستان ها و فرابخشی بودن این حوزه، گفت: تمامی هدف‌ها و محورهای برنامه‌ریزی به گونه‌ای است که در راستای شفاف سازی، اعتماد سازی و کاربردی بودن برنامه‌ها و ارتقای جایگاه زنان باشد.
وی با بیان اینکه 50 دستگاه اجرایی برنامه‌های دهه فجر را برای کمیته زنان ارسال کردند، تصریح کرد:برنامه‌ها حول محور نشست‌ها با اقشار مختلف زنان است که دوره‌های آموزشی مهارت افزایی توان افزایی در دستور کار بیشتر دستگاه ها بوده و چهار کارگاه آموزشی در حوزه مهارت افزایی زنان از هشت تا 11 بهمن با پیش بینی 500 نفر از افراد برگزار شد.
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری با اشاره به برگزاری یک هزار و 300 برنامه در حوزه زنان و خانواده توسط 50 دستگاه اجرایی استان، خاطرنشان کرد: برنامه‌ها با محورهای فعالیت‌های پژوهشی، کارگاه‌های آموزشی، همایش، نشست‌های تخصصی، بازدید، دیدار و خدمات رفاهی است.
وی ادامه داد: برای نخستین بار اعزام مستمر مبلغ خواهر در برخی نقاط استان از سوی سازمان تبلیغات اسلامی به این کمیته محول شده است.
دوستی افتتاح سه باب منزل مسکونی و سه کلنگ زنی برای زنان مددجو و سرپرست خانوار کمیته امداد در لردگان، افتتاح کارگاه قالی بافی در لردگان، افتتاح کانون فرهنگی ویژه خواهران، افتتاح دو واحد مسکن برای خانواده‌های دارای دو فرزند معلول، افتتاح کارخانه قارچ در بن و تحویل منزل مسکونی به زنان سرپرست خانوار در بروجن را از طرح‌های قابل افتتاح محوله به حوزه زنان عنوان کرد.
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری در ادامه با اشاره به منعقد شدن تفاهم نامه با معاونت امور زنان و قرض الحسنه مهر ایران، گفت:همزمان با دهه فجر اعطای تسهیلات آغاز شده که 9 میلیارد ریال اعتبار برای اعطای تسهیلات ضروری در نظر گرفته شده است و سه میلیون تومان به زنان خود سرپرست و بد سرپرست با شناسایی این افراد از سوی بانک مهر ایرانیان پرداخت می‌شود که شرط اعطای تسهیلات به این افراد، تحت حمایت نبودن در نهاد حمایتی و دریافت نکردن حق است.
دوستی از تدوین سند وضعیت زنان در استان و انعقاد تفاهم نامه با معاونت امور زنان خبر داد و خاطرنشان کرد: این تفاهم نامه اخیرا منعقد و در دستور کار قرار گرفته است که پیش بینی شده طی شش ماه وضعیت زنان استان و مسائل، دغدغه‌ها و مشکلات و همچنین فرصت‌ها و تهدیدهای آن‌ها شناسایی شود.
وی سلسله نشست‌های فاطمه شناسی، حضور در برنامه‌های شهرستان های لردکان، کوهرنگ، فارسان و بروجن، دیدار با خانواده شهدا و سرکشی از آن‌ها، نشست‌های تخصصی با سمن‌ها و خادمین قرآنی از برنامه‌های دهه فجر برشمرد و خاطرنشان کرد:  همایش توسعه کسب و کارهای زنان در بستر فناوری اطلاعات 29 بهمن ماه برگزار می‌شود.
 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: