• چهارشنبه ۱۱ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۸
  • دسته بندی : اجتماعي
  • کد خبر : 9611-6314-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

همزمان با دهه فجر:

40 طرح بهداشتی و درمانی در چهارمحال و بختیاری به بهره‌برداری می‌رسد

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی چهارمحال و بختیاری گفت:40  طرح بهداشتی و درمانی امسال همزمان با دهه فجر در استان به بهره‌برداری می‌رسد.
به گزارش ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – علی هاشمی‌نیا 11 بهمن ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات اظهار کرد: امسال همزمان با دهه فجر 40 طرح بهداشتی و درمانی در استان با اعتبار 18 میلیارد و 372 میلیون تومان به بهره‌برداری می‌رسد.
وی گفت: در گذشته بیماری های واگیردار و عفونی بالاترین میزان مرگ و میر را در جامعه داشت اما امروزه کاملا الگوی بیماری‌ها تغییر کرده و در حال حاضر مهم‌ترین عامل مرگ و میر، بیماری غیرواگیر مثل قلب و عروق و سرطان‌ها است.
هاشمی‌نیا با اشاره به اینکه  تغذیه سالم تا حدود بسیار زیادی بیماری‌های قلبی، عروقی و دیابتی را کنترل و از بروز آن پیشگیری می‌کند، خاطرنشان کرد: برای داشتن یک جامعه سالم و پایین آمدن میزان مرگ و میر به دلیل بیماری‌های مختلف، باید به تغذیه سالم و امنیت غذایی توجه کنیم که این مهم در گرو حفظ زنجیره غذایی است.
معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی استان تصریح کرد: امنیت مواد غذایی نیز در بخش غذای سالم بسیار مهم است و غذایی که در اختیار مردم قرار می گیرد، باید غذایی باشد که اثر سوء بر سلامتی انسان نداشته و فاقد هر گونه آلودگی میکروبی و شیمیایی باشد.
وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی شش مرکز تحقیقاتی گیاهان دارویی، سلولی و مولکولی، بیوشیمی، مدل‌سازی سلامت و مرکز تحقیقات جامع پرستاری و مامایی دارد، ادامه داد: مرکز کوهورت شهرکرد به منظور پایش بیماری های غیرواگیر مانند دیابت، فشارخون، سرطان،  بیماری های قلبی و عروقی، کلیوی، کیسه صفرا و ام.اس هفت هزار نفر را در شهر شهرکرد و سه هزار نفر از روستاهای شهرستان اردل را مورد بررسی قرار می‌دهد.
رئیس دبیرخانه سیاست‌گذاری دانشگاه علوم پزشکی استان نیز گفت: همکاری بین بخشی و مشارکت مردم به عنوان دو اهرم مهم در سلامت جامعه نقش دارند.
فرهاد محمودی با بیان اینکه کیفیت آب در استان توسط مسئولان علوم پزشکی به جد پیگیری می شود، خاطرنشان کرد: خوشبختانه آب مصرفی شهرکرد از نظر میزان نیترات مطلوب است و مشکلی ندارد.
وی با اشاره به اینکه سلامت جامعه نیاز به مشارکت همگانی دارد،  خاطرنشان کرد: 75 درصد عوامل موثر بر سلامت خارج از وزرات بهداشت و درمان است و 25 درصد آن‌ها مربوط به این وزارتخانه است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: