• پنجشنبه ۵ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۱
  • دسته بندی : اقتصادي
  • کد خبر : 9611-984-5
  • خبرنگار : 11
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رشد 191 درصدی ارزش کالاهای وارداتی به چهارمحال و بختیاری

مدیر گمرک چهارمحال و بختیاری از رشد 191 درصدی ارزش کالاهای وارداتی به استان خبر داد.
به گزارش ایسنا - منطقه چهارمحال و بختیاری - اسماعیل الله‌دادی در کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی استان، اظهار کرد: طی 10 ماهه نخست امسال، 161 میلیون و 136هزارو 980 دلار کالا به وزن 15هزار و 399 تن به گمرک استان وارد شده است.
وی با اشاره به اینکه میزان واردات کالا از لحاظ ارزشی نسبت به مدت مشابه سال گذشته 191 درصد افزایش داشته است، افزود: کالاهای مربوط به خط تولید کارخانجات از جمله واردات به گمرک استان بوده که از کشورهای ایتالیا، چین، آلمان و فرانسه وارد شده است. 
الله‌دادی گفت: طی این مدت 70میلیون و 157هزار و 822 دلار کالا به وزن 31هزار و 699 تن از گمرک استان خارج شده که از مجموع صادرات 51 میلیون دلار کالا به کشور عراق بوده که 72 درصد از صادرات به این کشور اختصاص داده شده است.
مدیر گمرک استان ادامه داد:میزان صادرات کالا، از لحاظ ارزشی 15.3 درصد کاهش یافته است.
وی با اشاره به اینکه لوازم‌خانگی، مصنوعات پلاستیکی و فلزی و مغز بادام عمده کالاهای صادراتی است، خاطرنشان کرد: از مجموع کالاهای صادراتی،9.5 میلیون دلار مربوط به صادرات بادام بوده که 90 درصد بادام صادراتی استان به کشور هند و مابقی به کشورهای اسپانیا و دبی صادر می شود.
مدیر گمرک استان گفت:در این مدت میزان درآمدهای گمرکی به 10 میلیارد تومان رسیده که نسبت به مدت مشابه 73 درصد افزایش یافته است.
وی گفت: در این مدت 17 درصد از صادرات شرکت برفاب 23 درصد از شرکت پاک پی و 51 درصد از صادرات کارخانه شیر خشک از لحاظ ارزشی، کاهش یافته است.
الله دادی پایین بودن نقدینگی و سرمایه در گردش و زیاد بودن میزان کرایه حمل نسبت به استانهای همجوار را از مهمترین مشکلات صادرکنندگان استان عنوان کرد.
وی خاطرنشان کرد: بازار عراق و نفوذ در بازارهای صادراتی منطقه و کشورهای همسایه، حمایت چین از صادرکنندگان فقدان حمایت های موثر دولتی و از دست رفتن بازارهای صادراتی از عوامل عمده در کاهش صادرات است.
الله دادی راه‌اندازی سامانه اظهار از راه دور، فراهم کردن زمینه دریافت مجوزهای صادراتی به صورت الکترونیکی و حذف تمامی اسناد کاغذی برای کاهش هزینه‌ها و تسریع فرایند صادرات را از جمله اقدامات گمرک برای تسهیل صادرات عنوان کرد. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: