• پنجشنبه ۲۱ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۵
  • دسته بندی : اقتصادي
  • کد خبر : 9610-2984-5
  • خبرنگار : 35
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

توجه نکردن به ظرفیت‌ها؛ موجب عدم تعادل‌های منطقه‌ای در کشور شده است

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی چهارمحال و بختیاری گفت: عدم توجه به ظرفیت‌ها موجب عدم تعادل‌های منطقه‌ای در کشور شده است و تا زمانی‌که  در کشور تعادل منطقه‌ای وجود نداشته باشد، رسیدن به توسعه پایدار امکان‌پذیر نیست. 
به گزارش ایسنا - منطقه چهارمحال و بختیاری – حببیب‌الله وفایی شامگاه چهارشنبه در نخستین نشست هم‌اندیشی توسعه پایدار استان با موضوع اسناد توسعه استان و شهرستان‌ها، اظهار کرد: اصلی‌ترین مسئله امروز کشور و استان مشکلات اقتصادی و معیشتی است. 
وی تحریم‌های ظالمانه غرب بر علیه ایران که موجب وارد شدن یک شوک را به متغیرهای کلان اقتصادی استان شد، عدم توجه به ظرفیت‌های داخلی اقتصاد و اتکای زیاد به منابع نفت کشور که سایر کشورها قدر آن را بهتر دانستند را از برخی دلایل بروز این مشکلات در کشور و به تبع آن در استان برشمرد. 
وفایی تصریح کرد: عدم توجه به ظرفیت‌ها موجب عدم تعادل‌های منطقه‌ای در کشور شده است و تا زمانی‌که  در کشور تعادل منطقه‌ای وجود نداشته باشد، رسیدن به توسعه پایدار امکان‌پذیر نیست. 
وی با بیان اینکه تمرکز سرمایه فیزیکی و مالی در برخی نقاط یک عامل ضد اقتصادی است، ادامه داد: نیروی کار یکی از مصادیق این حوزه است که متاسفانه شاهد عدم تعادل‌های عرضه و تقاضا در این زمینه در کشور هستیم. 
وفایی اضافه کرد: تمرکز سرمایه موجب شده تا نیروی کار در برخی استان‌ها گران و در برخی استان‌ها همانند چهارمحال و بختیاری ارزان قیمت است که این می‌تواند یک چالش یا فرصت برای اقتصاد استان محسوب شود. 
معاون توسعه و برنامه‌‎ریزی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان نیز اظهار کرد: توسعه امری جبری نیست بلکه محصول حرکت آگاهانه آحاد جامعه است و منشور توسعه تبلور اراده، دانش و تجربه افراد آن جامعه است. 
علیرضا شجاعی بیان کرد: برخی از برنامه‌های توسعه استان تهیه شده است و برخی در دست تدوین است و امید که این نشست آغازی برای برپایی سایر نشست‌ها در زمینه توسعه استان باشد. 
وی خاطرنشان کرد: چهارمحال و بختیاری از تجربه غلط توسعه سایر شهرهای بزرگ کشور مصون مانده است و الگوهای جدید توسعه نیاز دارد که نقش علماء در این امر حائز اهمیت است. 
به گزارش ایسنا در این نشست دستاوردهای سند توسعه استان در برنامه ششم توسعه، سند آمایش و سرمایه‌گذاری استان و برنامه توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی روستایی استان توسط مشاوران طرح توسعه چهارمحال و بختیاری ارائه شد و حاضران به بحث و تبادل نظر در این زمینه‌‍‌ها پرداختند. 
 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: