• سه شنبه ۱۲ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۳
  • دسته بندی : علمي و آموزشي
  • کد خبر : 9610-1286-5
  • خبرنگار : 35
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

اجرای طرح توانمندسازی دانش‌آموزان به منظور پیشگیری اولیه از اعتیاد در چهارمحال و بختیاری

رئیس اداره مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی اداره کل آموزش و پرورش استان  چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه طرح توانمندسازی دانش‌آموزان به منظور پیشگیری اولیه از اعتیاد در محیط خانه و مدرسه در طول سال تحصیلی انجام خواهد شد، گفت: در همین راستا حدود 120 نفر از مشاوران منتخب استان در ماه گذشته طی دو روز آموزش دیدند تا در طول سال تحصیلی این آموزش‌ها را به صورت مستمر به دانش‌آموزان دوره دوم متوسطه، والدین و معلمان آنان در سراسر استان ارائه کنند.
محسن محمودی در گفت ‌و گو با خبرنگار ایسنا - منطقه چهارمحال و بختیاری – با اشاره به برگزاری جلسات شورای پشتیبانی پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و اعتیاد در شهرستان‌های استان، اظهار کرد: این اقدام ابتکاری توسط اداره کل آموزش و پرورش استان بوده است.
وی افزود: این اقدام به منظور برنامه‌ریزی‌های لازم و اقدامات موثر در راستای  پیشگیری از اعتیاد و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی در مدارس استان است که از حدود یک ماه گذشته آغاز شده است و تاکنون نخستین جلسه شورای پشتیبانی در شهرستان‌های شهرکرد، سامان و فارسان برگزار شده است و تا پایان سال تحصیلی این جلسات در سایر شهرستان‌ها نیز برگزار خواهد شد.
محمودی تصریح کرد: فلسفه شورای پشتیبانی پیشگیری از آسیب های اجتماعی و اعتیاد، اقدامی فوق‌العاده و کار جهادی است و یکی از نمودهای عملیاتی مدیریت جهادی حضور میدانی در شهرستان، نواحی و مناطق استان است به این صورت که مدیران و مسئولان به صورت مستقیم با مسائل و مباحث مربوط به حوزه آسیب‌های اجتماعی روبرو می‌شوند و اطلاعات به صورت دست نخورده و بدون دستکاری افراد به دور از سیاه نمایی یا ندادن اطلاعات به اطلاع مسئولان می‌رسد.
وی با بیان اینکه این جلسات با حضور فرماندار هر شهرستان و مسئولان دستگاه‌های آنان انجام می‌شود، گفت: همکاری و استفاده از ظرفیت مختلف دستگاه‌های عضو شورا در ارائه آموزش‌های تخصصی ویژه به والدین و مدیران مدارس دو شهرستان سامان و شهرکرد در زمینه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و اعتیاد از مصوبات جلسات شورای پشتیبانی است.
محمودی ادامه داد: در راستای اجرای مصوبات شورای پشتیبانی در شهرستان سامان تاکنون سه کارگاه آموزشی ویژه والدین دانش‌آموزان تشکیل و جمعیتی بالغ بر یک‌هزار نفر از افراد ساکن شهر سامان، بخش هوره و شوراب صغیر آموزش‌های لازم را در این کارگاه‌ها دریافت کردند.
 وی گفت: آموزش مدیران معلمان و کارکنان تمام مدارس استان به منظور شناسایی و پیشگیری از اقدام به  خودکشی و دیگر آسیب‌های اجتماعی نیز از دیگر طرح‌هایی است که  توسط اداره‌کل آموزش و پرورش اجرا می‌شود.
محمودی با اشاره به اینکه طرح توانمندسازی دانش‌آموزان به منظور پیشگیری اولیه از اعتیاد در محیط خانه و مدرسه در طول سال تحصیلی انجام خواهد شد، تاکید کرد: در همین راستا حدود 120 نفر از مشاوران منتخب استان در ماه گذشته طی دو روز آموزش دیدند تا در طول سال تحصیلی این آموزش‌ها را به صورت مستمر به دانش‌آموزان دوره دوم متوسطه، والدین و معلمان آنان در سراسر استان ارائه کنند.
وی در خصوص توزیع  ویژه‌نامه مهر سلامت برای دانش‌آموزان و والدین دوره ابتدایی استان گفت: در این ویژه‌نامه نکات آموزشی در زمینه آموزش مهارت‌های ده گانه و اینکه چگونه از فرزندانمان در برابر آسیب‌های اجتماعی مراقبت شود، لحاظ شده است.
محمودی بیان کرد: در این ویژه‌نامه آموزش مهارت‌های ده‌گانه شامل تصمیم گیری، احساس امنیت، مهارت نه گفتن و کمک گرفتن از دیگران به دانش‌آموزان دوره ابتدایی استان آموزش داده می‌شود.
محمودی خاطرنشان کرد: همچنین برنامه ریزی برای برگزاری جشنواره نوجوان سالم با موضوع شیوه‌های زندگی سالم و پیشگیری از رفتارهای پرخطر با هدف اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به دانش‌آموزان، اولیاء و معلمان در حال انجام است.
وی گفت: در این جشنواره دانش آموزان، اولیاء و معلمان آثار خود را از اوایل آبان ماه امسال تا 15 دی ماه به ادارات آموزش و پرورش شهرستان‌های استان ارسال می‌کنند که در  15 بهمن ماه سال جاری داوری انجام و آثار برگزیده مشخص می‌شوند و آثار برتر برای داوری به وزارت خانه متبوع ارسال می شوند.
 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: