• چهارشنبه ۱ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۷
  • دسته بندی : فرهنگي و هنري
  • کد خبر : 969-287-5
  • خبرنگار : 11
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

کتاب «یک خانه در نقش»؛ الگویی برای فعالیت‌های پژوهشی

نویسنده کتاب «یک خانه در نقش» با اشاره به اینکه این کتاب با سرمایه مالی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان و با حمایت علمی جهاد دانشگاهی استان منتشر شده است، تصریح کرد: این کتاب می‌‌تواند به عنوان الگویی مناسب به منظور فعالیت‌های پژوهش‌های مشابه در استان مورد استفاده قرار گیرد.
حسن یزدان‌پناه در گفت و گو با خبرنگار ایسنا - منطقه چهارمحال و بختیاری - اظهار کرد: محور اصلی پژوهش‌ها بر مطالعه روی آرایه‌های معماری و نگارگری که همان نقاشی ایرانی است، متمرکز شده است.
وی کسب رتبه نخست بخش پژوهش جشنواره بین‌المللی امام رضا، رتبه قابل تقدیر کتاب سال اصفهان در حوزه ادبیات و رتبه دوم کتاب سال اصفهان در حوزه هنر و معماری از موفقیت‌های کسب شده خود عنوان کرد و افزود: تاکنون مقالات علمی - پژوهشی و علمی - تخصصی متعددی در مجلات و همایش‌های داخلی و بین‌المللی منتشر کرده‌ام.
یزدان‌پناه با اشاره به انتشار دو کتاب در حوزه ادبیات و یک کتاب در حوزه آرایه‌های معماری، تصریح کرد: سه کتاب دیگر نیز در دست انتشار است که در حال طی شدن مراحل فنی و علمی هستند.
وی ادامه داد: کتاب «یک خانه در نقش» که پژوهشی در آرایه‌های معماری قلعه چالشتر متعلق به دوره قاجار است، برنده جایزه کتاب سال اصفهان در سال 1394 با مقدمه پروفسوریعقوب آژند، تاریخ‌نگار هنر و عضو هیئت علمی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، بوده است.
این نویسنده کتاب گفت: در این اثر به صورت ویژه به آرایه‌های قلعه چالشتر از جمله خانه‌های احمد و محمودخان چالشتری که از معماری دوره قاجار و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری استان محسوب می‌شود، پرداخته شده است.
مدیر امور فرهنگی و برنامه‌ریزی اجتماعی دانشگاه هنر اصفهان خاطرنشان کرد: این کتاب اهتمام ویژه‌ای به بررسی، دسته‌بندی و تحلیل نقوش و آرایه‌های معماری این قلعه داشته که هدف شناخت دقیق‌تر ساختمان و زیبایی‌های آن بوده است.
وی با اشاره به اینکه تاکنون تحقیق جامعی در خصوص نقوش حجاری و نقاشی قلعه چالشتر انجام نشده است، تصریح کرد: این کتاب نخستین کار دانشگاهی است که صرفا بر نقوش این قلعه تمرکز دارد .
این نویسنده کتاب گفت: ارائه دو سند نویافته از فتحعلی‌شاه قاجار از نکات قابل توجه کتاب «یک خانه در نقش» است که برای نخستین بار در این کتاب منتشر شده و به نحوی شجره‌نامه منسوبین این قلعه را شفاف و واضح بیان می‌کند.
وی با اشاره به اینکه کتاب «یک خانه در نقش» با سرمایه مالی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان و با حمایت علمی جهاد دانشگاهی استان منتشر شده است، تصریح کرد: این کتاب می‌‌تواند به عنوان الگویی مناسب به منظور پژوهش‌های مشابه در استان مورد استفاده قرار گیرد.
یزدان‌پناه خاطرنشان کرد: خلاصه‌ای از این کتاب به زبان‌های انگلیسی و عربی می‌تواند برای گردشگران خارجی قابل استفاده باشد.
یزدان‌پناه با انتقاد از سازمان‌های متولی انتشار این کتاب در سطح استان به دلیل توجه نکردن به آن، ادامه داد: با وجود اینکه این کتاب از لحاظ علمی تائیدیه‌های مهمی دارد اما برای آن یک رونمایی ساده گرفته نشده است و زمانی که کتابی معرفی نشود و پژوهشگران از وجود آن بی‌اطلاع باشند، امکان استفاده از آن وجود نخواهند داشت.
این نویسنده کتاب از مسئولین استان درخواست کرد: نگاه ویژه‌ای به این کتاب داشته باشند.
وی ضمن تشکر از جهاد دانشگاهی استان و وجود پژوهشگران برجسته در استان، خاطرنشان کرد: این نهاد تلاش کرده کتاب «یک خانه در نقش» را به پژوهشگران استان معرفی کند.
به گفته وی، هر یک از پژوهشگران به نوبه خود می‌توانند نقدهای جدی به این کتاب داشته باشند، زیرا این نقدها بدون شک برای مولف راهگشا خواهد بود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: