• یکشنبه ۲۸ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۰
  • دسته بندی : اجتماعي
  • کد خبر : 963-14314-5
  • خبرنگار : 99
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

امام علی(ع) نخستین و بزرگ‌ترین مظلوم مقتدر تاریخ است

استاد حوزه و دانشگاه و پژوهشگر نهج‌البلاغه امام علی(ع) را نخستین و بزرگ‌ترین مظلوم مقتدر تاریخ برشمرد و اظهار کرد: این مظلومیت یک حسن بوده و عظمت ایشان را نشان می‌دهد .
به گزارش ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری حجت‌الاسلام و المسلمین حمید مهدوی ارفع در مراسم احیاء شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان، با تسلیت ایام شهادت امام علی(ع) و تأکید بر استفاده از فرصت باقیمانده شب قدر، گفت: بارزترین ویژگی امیرالمؤمنین(ع ) مظلومیت ایشان بود .

وی با بیان اینکه مظلومیت به دو دسته تقسیم می‌شود، افزود: گاهی به واسطه نداشتن قدرت دیگران بر کسی ظلم می‌کنند که این‌گونه مظلومیت ارزشی ندارد ولی گاهی فرد می‌تواند حق خود را بگیرد و قدرت آن را نیز دارد ولی به خاطر حفظ مصلحت دین و وحدت جامعه مظلومیت را می‌پذیرد .

استاد دانشگاه و حوزه علمیه قم با اشاره به سخنی از امام راحل درباره شهید بهشتی که مظلومیت ایشان را بالاتر از شهادتشان عنوان کرد، ادامه داد: شهید بهشتی به تأسی از امام علی(ع) به خاطر آرامش، امنیت و وحدت مردم مظلومیت مقتدرانه را پذیرفت .

حجت‌الاسلام مهدوی ارفع امام علی(ع) را نخستین و بزرگ‌ترین مظلوم مقتدر تاریخ برشمرد و اظهار کرد: این مظلومیت یک حسن بوده و عظمت ایشان را نشان می‌دهد .

عضو گروه تفحص شهدا با اشاره به بارزترین دلایل مظلومیت امام علی(ع)، تصریح کرد: نخستین دلیل مظلومیت ایشان شهادت همسر ایشان حضرت فاطمه(س) بود که بنا بر خطبه 202 نهج البلاغه این دلیل ریشه مظلومیت ایشان نیست .

وی غصب باغ فدک را دومین دلیل مظلومیت امام علی(ع) برشمرد و عنوان کرد: ایشان در خطبه 45 نهج البلاغه دراین‌باره می‌فرمایند: «مرا با فدک و غیر فدک چکار زیرا که جای آدمی پس از مرگ گور است

پژوهشگر نهج البلاغه جلوگیری از خلافت امام علی(ع)، خیانت مردم و بیعت شکنی آنان و خیانت خواص را از دیگر دلایل مظلومیت ایشان دانست و گفت : ریشه مظلومیت امیرالمؤمنین(ع) جهل مردم است زیرا مردم اسلام، پیامبر و سیره ایشان را به خوبی نمی‌شناسند لذا در جهل گرفتارند .

حجت‌الاسلام مهدوی ارفع به فرازی از خطبه غدیر اشاره کرد که پیامبر(ص) فرمودند: «ای مردم علی را بر همه برتر بدانید زیرا خدا تمام علوم از اولین تا آخرین را در من جمع کرد و من نیز همه را به علی دادم.» و افزود: پیامبر اسلام(ص) این سخن را از فرمایشات الهی در قرآن دانست و سند آن را آیه «هو الامام المبین» در سوره مبارکه یاسین برشمرد .

وی با اشاره به خطبه 147 نهج البلاغه، اظهار کرد : در این خطبه امام علی(ع) آه می‌کشد و ناله می‌کند و می‌فرماید: «تمام اسرار و علوم آسمان و زمین در سینه من جمع است ولی حتی یک نفر لایق این علوم نیست. علی دریای علم است امام به بیابان بی‌معرفتی مردم خورده است

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه قرآنی و مسجدی که از آنان استفاده نشود غریب هستند، تصریح کرد: نهج البلاغه نیز به مانند آنان در میان مردم غریب است .

پژوهشگر نهج البلاغه با تأکید بر ضرورت قرائت نهج البلاغه و استفاده از حکمت‌های گهربار آن، گفت: ترجمه نهج البلاغه از مرحوم محمد دشتی یکی از بهترین ترجمه‌های این کتاب شریف است .

وی در پایان اظهار کرد : امام علی(ع) در خطبه‌ای از نهج البلاغه راز استجابت دعا را قرائت شش آیه نخست سوره مبارکه حدید و سه آیه پایانی سوره مبارکه حشر دانستند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: