• چهارشنبه ۱۰ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۵
  • دسته بندی : اجتماعي
  • کد خبر : 963-6114-5
  • خبرنگار : 35
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

با حضور مسئولین صورت گرفت:

آغاز طرح تفکیک زباله از مبدأ شهرکرد

طرح تفکیک زباله از مبدا امروز در شهرکرد با حضور مسئولان استانی اجرا شد.

 به گزارش ایسنا– منطقه چهارمحال و بختیاری – گودرز امیری 10 خرداد ماه در این آیین اظهار کرد: مدیریت شهری کاری پیچیده است و نیروهای فعال در این زمینه بایستی از خلاقیت و ابتکار برخوردار باشند .

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار چهارمحال و بختیاری افزود: موثرترین روش برای جمع‌آوری زباله همان تفکیک از مبدأ است .

امیری بیان کرد: زباله‌های تر فسادپذیر هستند اما می‌توان با مدیریت صحیح آنان را به کود کمپوست تبدیل و در بازار عرضه کرد که در این صورت یک منبع اقتصادی نیز حاصل می‌شود .

وی با اشاره با اینکه زباله‌های خشک و تر هر دو باید بازیافت شوند، تصریح کرد: طرح تفکیک زباله از مبدأ نیازمند همکاری تمامی نهادها است تا با شکست مواجه نشود .

امیری خاطرنشان کرد: با انجام طرح مذکور40 درصد زباله‌های خشک که حجم زیادی را اشغال می‌کند جدا و بازیافت خواهد شد که یکی از فواید این امر عدم نیاز به مکانی برای دفن زباله است .

وی با بیان اینکه کارگران شهرداری سخت کوش هستند، تاکید کرد: تاثیر این افراد در جامعه، وجود مکانی بهداشتی و تمیز است و همواره بایستی ارزش و احترام آنان مورد توجه قرار گیرد .

امیری از مردم خواست با افرادی در طرح تفکیک زباله از مبدأ فعالیت دارند همکاری کنند تا همگان از پیامدهای ارزشمند این طرح بهتر بهره گیرند .

در ادامه شهردار شهرکرد نورالله غلامیان گفت: طرح تفکیک زباله از مبدا بایستی در خانواده‌ها و مدارس شروع و نهادینه شود .

غلامیان خاطرنشان کرد: متقاضیان زیادی برای دریافت زمین به منظور بازیافت زباله اقدام کرده‌اند که بهتر است در واگذاری زمین به آنان به تعداد مورد نیاز انجام شود .

همچنین مدیرعامل شرکت یاران جنوب کوشک چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: از یک ماه قبل از اجرای این طرح اطلاع رسانی با نصب بنر در سطح شهر شد و در چهار منطقه در شهر شهرکرد محله بندی انجام شد و آموزش لازم در خصوص بازیافت، توسط آموزشگران به مردم داده شده است .

هوشنگ هاشم‌پور بیان کرد: اکنون هفت غرفه بازیافت در سطح شهر نصب شده است و برای کسانی که زباله‌های خشک به این مکان‌ تحویل دهند برابر با وزن آن اقلام و وجه نقد در نظر گرفته شده است .

هاشم‌پور اظهار کرد: ماشین‌های سیار هفته‌ای یک روز در محله‌های چهار منطقه شهر حضور می‌یابند و زباله‌های خشک را از شهروندان تحویل و به آنان اقلام و وجه نقد می‌دهند .

وی در ادامه تصریح کرد: مردم می‌توانند در منازل زباله‌ها را تفکیک و هفته‌ای دو مرتبه به غرفه‌ها تحویل دهند و در پایان ماه به ازاری آن کالا یا وجه نقد دریافت کنند .

هاشم‌پور گذاشتن مخازن یک‌هزار و 100 لیتری در مکان‌هایی همانند ادارات و رستوران، برای تفکیک زباله را از دیگر اقدامات برشمرد که در راستای تفکیک زباله انجام می‌شود .

وی افزود: پس از جمع‌آوری زباله و تفکیک آن بایستی بازیافت صورت گیرد که در دو ماه آینده این اقدام نیز عملیاتی خواهد شد .

هاشم‌پور اعتباری که تاکنون برای اجرای این طرح توسط این شرکت هزینه شده را شش میلیارد ریال عنوان کرد .

وی با اشاره به اینکه در صورت اجرای موفق این طرح پس از سه سال شاهد کاهش میزان زباله تولیدی خواهیم بود، تاکید کرد: تاکنون برای 30 تا 40 نفر به طور مستقیم اشتغال ایجاد شده است .

وی بیان کرد: در فاز چهارم اجرای این طرح نیز برای 20 تا 30 نفر اشتغال فراهم می شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: