• دوشنبه ۴ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۳
  • دسته بندی : اجتماعي
  • کد خبر : 974-1214-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

احداث و توسعه پارک‌های جنگلی موجب توسعه گردشگری می‌شود

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری گفت: پتانسیل گردشگری و طبیعت گردی را از ظرفیت‌های مطلوب برای توسعه استان دانست و گفت: با احداث و توسعه پارک‌های جنگلی در استان می‌توان گردشگری را توسعه داد.
به گزارش ایسنا - منطقه چهارمحال و بختیاری -علی محمدی‌مقدم در سفر خبری خبرنگاران به شهرستان لردگان در پارک جنگلی پَروَز اظهار کرد: پارک جنگلی پروز دارای هفت هکتار مساحت است.
وی افزود: از سال 70 تاکنون با همکاری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زیرساخت‌های همچون سرویس بهداشتی در آن آماده شده و منابع طبیعی نیز با توسعه جنگلی در فضای خالی پارک، موجب شده تا زمینه حضور گردشگران در این منطقه فراهم شود.
محمدی‌مقدم پتانسیل گردشگری و طبیعت گردی را از ظرفیت‌های مطلوب برای توسعه استان دانست و گفت: با احداث و توسعه پارک‌های جنگلی در استان می‌توان گردشگری را توسعه داد.
وی تصریح کرد: امروز موضوعی که دنیا را تهدید می‌کند، بیابان‌زایی است و باید از تغییر سایر اکوسیسیتم‌ها به بیابان جلوگیری کرد.
محمدی‌مقدم در ادامه تاکید کرد: بیابان یک اکوسیستم است و باید در طبیعت باشد اما نباید اجازه داد بیابان جدیدی در دل جنگل شکل گیرد که متاسفانه در استان این امر در حال شکل‌گیری است و شواهد این موضوع را نشان می‌دهد.
وی با بیان اینکه همواره پیشگیری بهتر از درمان است، تصریح کرد: عوامل انسانی، عوامل طبیعی همانند کاهش بارندگی و تغییر بارش به پدیده بیابان‌زایی کمک کرده است.
محمدی‌مقدم با اشاره به اینکه اکنون کاهش بارندگی به بالای 40 درصد رسیده و در 60 سال اخیر این کاهش بی‌سابقه بوده است، گفت: باید مدیریت ریسک خشکسالی را انجام داد زیرا به طور قطع نمی‌توان خشکسالی را تغییر داد اما می‌توان با مدیریت اقداماتی را انجام داد که خسارت کمتری را متحمل شویم.
وی اضافه کرد: در فرسایش خاک میانگین کشور 15 تن در هکتار اما در استان در برخی مناطق 25 تن در هکتار است و این میزان در استان نسبت به میانگین کشور بیشتر بوده و چهار تا پنج برابر میانگین دنیا است.
محمدی‌مقدم تاکید کرد: مهم‌ترین راهکار برای جلوگیری از فرسایش خاک انجام آبخیزداری و آبخوان‌داری است که لازم است از وقوع سیل و روان آب و خروج آب از استان جلوگیری شود.
وی خاطرنشان کرد: در مدیریت جامع آبخیزداری باید مشارکت‌های مردمی و همکاری دستگاه‌های اجرایی متولی صورت گیرد و خروجی کار مورد توجه واقع شود.
محمدی‌مقدم از آغاز اجرای فاز دوم پروژه جایکا خبر داد و گفت: این فاز در منطقه بازفت شهرستان کوهرنگ با همکاری شش استان حوزه کارون انجام می‌شود و خروجی پروژه باید به تثبیت خاک، تولید آب و پایداری منجر شود.
وی با بیان اینکه از سال 94 تاکنون دو برنامه محوری و استراتژیک در منابع طبیعی استان تعریف شده است، ادامه داد: تعریف ساختار سازمانی و حفاظت از منابع طبیعی با مشارکت مردم این دو برنامه هستند.
وی متخلفین را دو دسته عنوان کرد و گفت: یک عده از روی نیاز منابع طبیعی را تخریب می‌کنند و بیشترین آسیب به منابع طبیعی از همین ناحیه است که منابع طبیعی می‌تواند زمینه حضور سایر دستگاه‌های اجرایی متولی برای تامین نیاز این عده را فراهم کند.
محمدی‌مقدم تصریح کرد: یک عده نیز از روی آز به منابع طبیعی آسیب می‌زنند که با این عده به شدت برخورد می‌شود و تاکنون 15هزار هکتار اراضی در قالب 10 پرونده زمین خواری به ارزش شش هزار میلیارد تومان به نفع دولت مختومه شده است.
وی بیان کرد: تمام نیروهای حفاظتی منابع طبیعی در استان 70 نفر هستند که به ازای 20 هزار هکتار یک مامور حفاظتی موجود است و سعی شده تا در قالب شرکت‌های تعاونی از طریق استخدامی‌ها این نیرو‌ی بیشتری تامین شود.
محمدی‌مقدم اظهار کرد: درسال گذشته اعتبارات این اداره‌کل 10 میلیارد و 700 میلیون تومان بوده است و در اعتبارات ملی رشد چشمگیر در بخش ابخیزداری داشتیم.
وی ادامه داد: در بخش آبخیزداری در سال گذشته اعتبار پنج میلیارد و 400 میلیون تومان به استان تخصیص یافت و امسال تاکنون 22 میلیارد تومان اختصاص یافته که از این میزان 17.5 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی است.
محمدی‌مقدم خاطرنشان کرد: امسال رشد 400 درصدی در اعتبارات ملی در بخش آبخیزداری داشتیم.
وی گفت: انتظار این است از سوی استاندار استان موضوع آبخیزداری در سفر رئیس جمهور به استان مطالبه شود تا مغفول نماند که اگر بماند استان به طور قطع زیان خواهد کرد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در ادامه این سفر در منطقه سرنجد و هرمو شهرستان لردگان گفت: منابع طبیعی باید با مشارکت مردم حفظ شود و برای این مهم باید عرصه‌ها اقتصادی شوند.
وی ادامه داد: در همین راستا از مجموع 52 هکتار از اراضی این منطقه در 30 هکتار جنگل کاری اقتصادی اجرا شده و گونه‌های جنگلی مثمر که بومی شهرستان هستند همانند انجیر، بنه، بادام مثمر(شیرین) و... کاشته شده است.
محمدی‌مقدم تصریح کرد: در این مناطق توسعه کشت گیاهان دارویی همچون موسیر نیز صورت گرفته و پوشش گیاهی خار نشان دهنده فقیر بودن مرتع است که گونه مهاجم (خار) بر گونه سایر گونه‌ها غلبه کرده است.
وی بیان کرد: هدف ایجاد پوشش گیاهی روی عرصه، حفظ خاک است و در این مناطق باید بندهای سنگ ملاتی رسوب گیر احداث شده تا مقابل سیلاب گرفته شود.
محمدی‌مقدم وجود آفات در جنگل و مراتع را تا زمانی که در حد نرمال باشد لازمه اکوسیستم دانست و گفت: زمانی که آفات بیش از جمعیت نرمال شوند موجب آسیب خواهند شد.
وی اظهار کرد: تخریب انسان یا تغییر اقلیم موجب ایجاد بیابان می‌شود و تنها راه مقابله با بیابان‌زایی ایجاد پوشش گیاهی سبز روی عرصه است و باید عملیات آبخیرداری انجام شود تا آب در زیر زمین نفوذ کند و لازم است در همین راستا در تخصیص اعتبارات جنگل، مرتع و آبخیزداری توجه ویژه به این مهم شود.
محمدی‌مقدم خاطرنشان کرد: یکی از عواملی که عمر مفید سدها را کاهش می‌دهد رسوبی است که وارد مخزن سدها می‌شود در استان با وجود توپوگرافی خاص فرسایش خاک در بالا دست سد صورت می‌گیرد، متاسفانه وزارت نیرو اقدامی برای تثبیت عرصه بالا دست سد انجام نمی‌دهد و فرسایش خاک را موجب می‌شود.
وی تاکید کرد: خسارت ورود رسوب به مخزن سدها در سه سد اعم از کارون سه و چهار، سالانه 64 میلیارد تومان است و این امر از سوی وزارت نیرو اعلام شده است.
محمدی‌مقدم ادامه داد: در مطالعات وزارت نیرو درآمد حاصل از این سه سد 960 میلیارد تومان در سال است که می‌توانند پنج درصد این اعتبارات را صرف تثبیت حوزه بالا دست کنند.
وی گفت: در جلسه‌ای با حضور مجمع نمایندگان استان، مقرر شد نمایندگان استان با همکاری نمایندگان حوزه کارون، ماده واحده‌ای را در مجلس تنظیم کنند تا در مجلس تصویب شود و به عنوان یک قانون برای تخصیص پنج درصد از درآمد سدهای حوزه کارن به حوزه بالا دست تصویب شود.
 

انتهای پیام