• سه شنبه ۲۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۹
  • دسته بندی : اجتماعي
  • کد خبر : 973-10714-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

در سال گذشته صورت گرفت:


وجود 53 روز همراه با گرد و غبار در چهارمحال و بختیاری

 مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری گفت: سال گذشته استان 53 روز گرد و غبار داشته است و امسال تاکنون 34 روز بوده که از این تعداد ، 11 روز غبار صبحگاهی و مابقی آن گرد و غبار بوده است.
به‌ گزارش ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری -  شهرام احمدی 22 خرداد ماه در کارگروه مقابله با گرد و غبار و آلودگی هوا در استان، اظهار کرد: گرد و غبارهای استان منشأ خارج از کشور و خارج از استان به ویژه از استان خوزستان دارد.
وی با بیان اینکه متاسفانه در چند سال اخیر در استان کانون‌های تولید ریز گرد شکل گرفتند، افزود: دشت‌های شهرکرد، خانمیرزا و بروجن تبدیل به دشت‌های تولید ریز گرد شدند.
احمدی تصریح کرد: سال گذشته استان 53 روز گرد و غبار داشته است و امسال تاکنون 34 روز بوده که از این تعداد روز 11 روز غبار صبحگاهی و مابقی آن گرد و غبار بوده است.
وی در خصوص اینکه چرا روزهای دارای گرد و غبار تعطیل نشدند، گفت: باید حداقل یک ثبات 24 ساعته برای گرد و غبار وجود داشته باشد که خوشبختانه در استان به این شکل نبوده است.
احمدی تاکید کرد: گرد و غباری که در استان در برخی روزها مشاهده می‌شود از بهار تا نیمه تابستان است  که این امر نیز منشأ خارجی دارد و رطوبت خاک و پوشش گیاهی استان به گونه‌ای است که گرد و غبار اندکی را ایجاد می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: دستگاه‌های اجرایی به تناسب وظیفه خویش، تلاش کنند تا  اعتبارات مطلوبی برای مقابله با ریزگرد جذب کنند.
احمدی ادامه داد: برای پیشگیری از ایجاد کانون‌های گرد و غبار داخلی باید حقابه تالاب حفظ شود و برای این امربایستی برنامه‌ریزی لازم انجام شود.
وی با اشاره به اینکه هر زمان دشت‌ها بحرانی شوند کانون ریزگرد شکل خواهد گرفت، تاکید کرد: اگر حقابه زیست محیطی رعایت شود، دشت بحرانی نمی‌شود که توجه به این مهم بسیار حائز اهمیت است زیرا با سلامت جامعه ارتباط دارد.
احمدی اضافه کرد: تالاب گندمان با  کمترین اعتبار احیا شد و از معدود تالاب‌های کشور است که صد در صد احیا شده است پس باید پیشگیری شود نه اینکه زیستگاهی تخریب شود و پس از آن به فکر احیا بود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار چهارمحال و بختیاری مجید نظری نیز گفت: حضور مدیران دستگاه‌های اجرایی در جلسات الزامی است و هر مدیر بایستی دلیل خود را برای عدم حضور در جلسات اعلام کند.
وی خاطرنشان کرد: مدیران دستگاه‌های اجرایی استان در جذب اعتبارات تلاش کنند که اگر چنین نشود با مدیر آن دستگاه برخورد خواهد شد.
 

انتهای پیام