• سه شنبه ۲۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۷
  • دسته بندی : اقتصادي
  • کد خبر : 973-1884-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

افتتاح 40 پروژه بخش کشاورزی در چهارمحال و بختیاری

رئیس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: امسال در هفته جهاد کشاورزی، 40 طرح و پروژه در بخش کشاورزی استان افتتاح و به بهره‌برداری می‌رسد.
به گزارش ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری - ذبیح‌الله غریب 22 خردادماه در نشست خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات استان، با اشاره به افتتاح 40 پروژه بخش کشاورزی، اظهار کرد: از مجموع پروژه‌ها 14 مورد از تسهیلات بانکی و 26 مورد از اعتبارات دولتی استفاده کرده‌اند.
وی با اشاره به اینکه مجموع اعتبارات هزینه شده برای پروژه‌ها 575 میلیارد و 320 میلیون ریال بوده است، افزود: از این میزان حدود 9 میلیارد و 800 میلیون تومان آن اعتبارات بلاعوض و کمک‌های دولتی بوده است.
غریب ادامه داد: این پروژه‌ها در 45 روستای استان افتتاح خواهند شد که بهره‌مندی 551 خانوار و اشتغالزایی مستقیم 293 نفر را در بر دارد، همچنین میانگین ارزش هر پروژه 1.3 میلیارد تومان است.
وی با بیان اینکه طرح کاداستر اراضی استان از سال گذشته آغاز شده است، تصریح کرد: تاکنون 39 هزار هکتار معادل 20 درصد از اراضی استان کاداستر شده‌اند.
غریب گفت: حدود 50 درصد از تسهیلاتی که در قالب توسعه روستایی و عشایری پرداخت می‌شود مرتبط با بخش کشاورزی است که تاکنون حدود 111 میلیارد تومان از تسهیلات طرح‌های توسعه روستایی و عشایری به بانک معرفی شده‌اند، تا پایان سال جاری پیش‌بینی می‌شود برای طرح‌هایی که به بانک‌‎ها معرفی می‌شوند حدود 200 میلیارد تومان تسهیلات در این زمینه پرداخت شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تاکید کرد: سال گذشته میزان تولیدات بخش آبزیان 24 هزار تن بوده است که امسال پیش‌بینی می‌شود به 25 هزار تن برسد.
وی با اشاره به وجود بحران آب در استان، تصریح کرد: یکی از سیاست‌های وزارتخانه و مدیریت بحران، در این خصوص کاهش 25 درصدی محصولات آب‌بر شامل سیب زمینی، چغندرقند و ذرت است که قطعا برای جایگزینی آن محصولات، طرح‌هایی مشخص شده است.
غریب با اشاره به بحث خشکسالی و صرفه‌جویی در مصرف آب، خاطرنشان کرد: امسال سه هزار هکتار از باغات استان برای آبیاری طیف و زیر سطحی هدف‌گذاری شده که تسهیلات بلاعوض به کشاورزان به ازای هر هکتار پرداخت می‌شود.
غریب گفت: لازم است آب اندکی که باقی‌مانده به بهترین نحو استفاده شود که با این وجود شهرستان‌های شهرکرد، بروجن و باغات حوزه بن و سامان به دلیل کاهش منابع آب سد در معرض خطر قرار دارد که بیشترین آسیب و خطر به بخش باغبانی است.
وی با اشاره به کاهش 50 درصدی منابع آبی، تصریح کرد: امسال سهم آب در بخش کشاورزی به 440 متر مکعب رسیده است،همچنین علاوه بر کاهش شدید آب چشمه‌ها، 50 درصد از قنوات استان خشک و مابقی فصلی شدند که با این وجود با کاهش 11 برابری آورد آب مواجه هستیم.
غریب خاطرنشان کرد: امسال حدود 30 درصد از گردوهای استان به دلیل نبود بارندگی مناسب در فصل زمستان و گرمای هوا خشک شده یا آسیب جدی به آن‌ها وارد شده است.
 

انتهای پیام