• دوشنبه ۲۱ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۹
  • دسته بندی : علمي و آموزشي
  • کد خبر : 973-1086-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری:

اساتید دانشگاه‌ها، دانشجو را سر سفره توحید بنشانند

نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری خطاب به اساتید دانشگاه‌ها و مستعدین برتر استان، گفت: با همین دانشجویانتان یک تعامل ربوبی داشته باشید و ببنید چه می‌شود، مدتی امتحان بکنید و دانشجو را سر سفره توحید بنشانید و او را با خدای تبارک و تعالی مانوس کنید و تعهد ایمانی و اخلاقی در او بدمید. 
به گزارش ایسنا-منطقه چهارمحال و بختیاری – حجت‌الاسلام محمدعلی نکونام، در نشست هم اندیشی اساتید دانشگاه‌ها و مستعدین برتر استان، اظهار کرد: در این محفل دو نوع گفتمان وجود داشت، یک گفتمان دغدغه مندانه نسبت به مشکلات و کمبودها و اینکه باید به این عوامل ظاهری و مسائل مختلفی که در درون تشکیلات و کیفیت‌ها و کمیت‌های این چنینی هست پرداخت و این‌ها را مورد توجه جدی قرار داد که این گفتمان درست است و بالاخره باید عوامل وجود داشته باشد تا هر انسانی بتواند نقش آفرین باشد. 
وی افزود: گفتمان دیگری هم هست و آن اینکه مسئله و مشکل اصلی و عمده در جای دیگری جستجو می‌شود که این خلاء مورد توجه قرار نمی‌گیرد؛ مشکل ما عِدّه و عُدّه نیست هرچند جاهایی کم وبیش کمبودهایی داریم ولی مشکل اصلی ما نوع تفکر و نگاه‌ها و باورهاست. 
حجت‌الاسلام نکونام ادامه داد: ما آنگونه که باید روی باورها متمرکز نشده‌ایم و جهت درست به باورها داده نشده است هرچند خیلی از این باورها هست اما در اینکه این باور بروز و ظهور کند و خودش را در صحنه تعامل با یکدیگر و تعامل با مجموعه‌هایی که نسبت به آن ها مسئولیت داریم نشان بدهد، ضعف وجود دارد. 
وی خاطرنشان کرد: شما هر روز مدام و مستمر در نماز می خوانید « اَلْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِین»(سوره حمد آیه 2) و خدا را به عنوان رب ستایش می‌کنید و او را رب عالمین می‌خوانید؛ این ربوبیت یعنی چه؟ آیا همین اندازه است که می‌گوییم خدا پرورش دهنده عالمیان است؟ مسئله ربوبیت مسئله‌ای است که اگر انسان به آن حدِّ درست از ربوبیت در محضر پروردگار برسد مانند طفلی می‌شود که در محضر مادر است و صفر تا صد کارهایش را به مادر دل بسته است. 
حجت الاسلام نکونام ادامه داد: ما نسبت به این ربوبیت، این نگاه و اعتقاد کجا هستیم؟ باور به اینکه رب ما پروردگار است و همه قدرت‌ها و اراده‌ها در دست اوست چه میزان است؟ این باور چقدر در کارها، زندگی، تعامل‌مان با یکدیگر، ارتباط با دانشجویی که می‌خواهیم آن را بپرورانیم و محیطی که در آن می‌خواهیم یک انسان باورمند بپرورانیم بروز و ظهور پیدا می‌کند و خودش را نشان می‌دهد؛ پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند: « مَا شَاءَ اَللَّهُ كَانَ وَ مَا لَمْ يَشَأْ لَمْ يَكُنْ لاَ حَوْلَ وَ لاَ قُوَّةَ إِلاَّ بِاللَّهِ اَلْعَلِيِّ اَلْعَظِيمِ »، این‌ها مسائل اصلی است و ما از این‌ها غافلیم. 
امام جمعه شهرکرد اضافه کرد: امروز خلا اصلی جامعه ما چیست؟ خلا اصلی جامعه مان این است که ما نیروی کارآمد، متعهد و سالم نداریم؛ این ها را باید چه کسی بپروراند؟ این نیرو که از آسمان نمی‌آید بالاخره باید از بین خود ما پرورش یابد؛ مگر یادمان رفته اینکه رهبر معظم انقلاب دوران 60 یا دوران دفاع مقدس را یاد کردند؛ انقلاب این‌ها را پروراند و ما از دست دادیم، انقلاب و امام این‌ها را پروراند و به صحنه آورد، امام این فضاها را فراهم کرد ولی ما این‌ها را از دست دادیم و هر کدام گرفتار همین قیل و قال‌های علمی و مدرک و موقعیت‌های دانشگاهی و منیت‌ها و نفسانیت‌ها و امثال این‌ها شدیم؛ آدمیت در این مسائل گم می‌شود و ما از چه کسی انتظار داریم که اصلاح کند. 
وی ادامه داد: مقام معظم رهبری و حوزه‌های علمیه به تنهایی چکار می‌توانند بکنند، همه جا باید تدبیر و برنامه ریزی و برنامه‌های کلان فکری باشد ولی همه این‌ها دست من و شما، هر کدام به نوبه خودمان است؛ هر کدام شما تعدادی دانشجو در اختیارتان است، با همین دانشجویانتان یک تعامل ربوبی داشته باشید و ببنید چه می‌شود، مدتی امتحان بکنید و دانشجو را سر سفره توحید بنشانید و او را با خدای تبارک و تعالی مانوس کنید و تعهد ایمانی و اخلاقی در او بدمید، باورهای قرآنی، معرفتی وایمانی را برای او تزریق کنید و ببنید چه می‌شود؛ پیامبر اکرم(ص) می فرمایند: « اللّهمّ لَا تَكِلْنِي إِلَى نَفْسِي طَرْفَةَ عَيْنٍ أَبَدا » ،ما به خودمان واگذار شده ایم و نتیجه اش هم همین است. 
نماینده ولی فقیه در استان خاطرنشان کرد: بکوشیم مدام و مستمر خودمان را در محضر پروردگار بدانیم و جامعه مان را جامعه الهی، دینی و قرآنی تربیت کنیم، این‌ها دست ماست و هر کدام می‌توانیم به نوبه خودمان نقش آفرین و موثر باشیم. 
حجت‌الاسلام نکونام در پایان تاکید کرد: این جلسات مطالبه جویانه از خودمان را در کنار کارهایمان ضمن مطالبه از دیگران داشته باشیم و امیدواریم خداوند متعال کمکمان کند تا تحت اراده الهی و ربوبیت پروردگار باشیم و خداوند متعال ما را آنی به خودمان واگذار نکند.

انتهای پیام