• شنبه ۲۰ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۷
  • دسته بندی : اجتماعي
  • کد خبر : 975-7814-5
  • خبرنگار : 70
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد تاکید کرد:

ضرورت تجدید نظر در سهمیه چهارمحال و بختیاری از برداشت آب زاینده‌رود

عضو کمیته ملی کارون گفت: در صورتی که سهمیه ۱۷ میلیون مترمکعب اصفهان از آب زاینده‌رود غلط بوده و به ۴۷ میلیون افزایش یافته است پس باید در سهمیه استان چهارمحال و بختیاری هم تجدید نظر صورت گیرد و مقدار سهمیه استان به ۵۵ میلیون‌مترمکعب افزایش یابد.
مهدی پژوهش در گفت و گو با خبرنگار ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – به تصمیم‌گیری‌های جلسه دهم شورای هماهنگی زاینده رود در ماه‌های گذشته اشاره و اظها کرد: در این جلسه مقرر شد برای سال آبی مهرماه ۱۳۹۶ تا مهرماه ۱۳۹۷، ۱۷ میلیون مترمکعب برای کشاورزی و باغات اصفهان و ۴۰ میلیون مترمکعب آب از زاینده‌رود برای باغات چهارمحال وبختیاری در نظر گرفته شود که این مصوبه اجرایی نشد.
وی افزود: تا پنجم مرداد ماه امسال نزدیک به ۸۲ میلیون مترمکعب آب صرف کشاورزی و باغداری اصفهان شده است یعنی ۶۵ میلیون مترمکعب آب بیشتر از مصوبه شورای هماهنگی زاینده رود و اکنون هم درجلسه یازدهم شورای هماهنگی زاینده رود که هفته گذشته برگزار شد مجددا ۳۰ میلیون مترمکعب بدون هیچ گونه منطق به باغات و کشاورزی اصفهان بخشیده شده است.
پژوهش ادامه داد: یعنی مجموعا ۱۱۲ میلیون مترمکعب آب سهم کشاورزی و باغات اصفهان شد در صورتی که تنها 17 میلیون مترمکعب تصویب شده بود.
وی با اشاره به اینکه کشاورزی و باغداری چهارمحال و بختیاری ۳ برابر اصفهان است، تاکید کرد: طبق مصوبه قبل اگر سهم اصفهان ۱۷میلیون مترمکعب و سهم چهارمحال و بختیاری ۴۰ میلیون مترمکعب در نظر گرفته شده، اکنون که سهم اصفهان ۷ برابر افزایش یافته است باید سهم چهارمحال و بختیاری نیز ۷ برابر شود.
عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد تصریح کرد: چگونه در مدت ۱۰ روز قرار است ۳۰ میلیون مترمکعب آب رهاسازی شود و در این مدت ۱۰ روزه مصوب شده که استان چهارمحال و بختیاری حق برداشت یک قطره آب را از زاینده رود ندارد، افرادی که چنین تصمیماتی می‌گیرند می‌دانند که اگر باغات چهارمحال و بختیاری ۱۰ روز آب نداشته باشند به طور کلی خشک و کشاورزی و باغات چهارمحال نابود می‌شوند.
وی ادامه داد: علت چیست که آب در اصفهان جیره‌بندی است و هر روز آب یک منطقه اصفهان قطع می‌شود اما به یک‌باره ۳۰ میلیون مترمکعب به کشاورزان این استان بخشیده می‌شود؟
پژوهش اضافه کرد: متاسفانه افزایش سهمیه برداشت آب یکجانبه صورت می‌گیرد و فقط از زاینده رود، اصفهان متنعم شده و در این افزایش برداشت، استان چهارمحال وبختیاری هیچگونه اضافه سهمیه‌ای ندارد.
وی خاطرنشان کرد: در صورتی که سهمیه ۱۷ میلیون مترمکعب اصفهان از آب زاینده‌رود غلط بوده و به ۴۷ میلیون افزایش یافته پس باید در سهمیه استان چهارمحال و بختیاری هم تجدید نظر صورت گیرد و مقدار سهمیه استان به ۵۵ میلیون‌مترمکعب افزایش یابد.
 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: